El,dezenfektanı,temizlik,Hibi,hijyen,bilekliği,dezenfektan,antiseptik,korona,antibakteriyel,nemlendiricili,el,cilt,hijyeni
El Dezenfektanı ile Temizlik
3 Haziran 2020
el,dezenfektanı,dezenfektan,hijyen,antiseptik,korona,virüs,
El antiseptiği
8 Haziran 2020
Tümünü Göster

Maske Kullanımı

maske,kullanımı,korona,virüsü,covid-19,virüs

Maske Kullanımı korona virüsünden korunmak,yayılmasını önlemek için en etkili yöntemdir. Tek kulanımlık maske,yıkanabilir maskelerle yüz kısmı korunacaktır. Lakin burda yapılan hata ağzın kapatılıp,burnun açık bırakılmasıdır. Bu şekilde korona virüsünden korunmanız mümkün değildir. Çünkü virüs solunum yolu ile bulaşmaktadır. Dolayısı ile burnunuza partiküllerin sıçrayıp bulaşması kaçınılmazdır.

Maske kullanımı söz konusu olduğu zaman bu durumun son dönemlerde çok daha fazla araştırıldığını görmek mümkün. Günümüzde insanlar artık sağlıklarına daha öncesinde olmadığı kadar önem vermeye başladılar. Bunun en büyük nedenlerinin başında ise meydana gelmekte olan bulaşıcı hastalıklar ön plana çıkıyor. Özellikle de Corona virüs salgının Türkiye’de ve dünyada daha öncesinde olmadığı kadar artış göstermeye başlaması ile beraber artık insanlar sağlıklarını çok daha fazla ön plana çıkartıyorlar. Çünkü bu aşamada yaşanacak olan en ufak bir hata sonrasında ortaya çıkacak sonuçlar tahmin edilenden çok daha ciddi düzeylerde olabiliyor. Özellikle de sağlık çalışanları bu konuda çok büyük risk altında.

Maske Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Karşılaştıkları hastalardan virüs ve bakterileri kapmayı engellemek adına maske kullanmaya çok fazla dikkat ederler. Aynı zamanda şimdilerde geçmiş dönemlere oranla maske kullanımı artsa da eskiden bu durum belli başlı kişiler için geçerliydi. Özellikle de Uzak Doğu ülkelerinde hava kirliliğinin çok fazla olmasından dolayı insanlar maske kullanırlardı. Lakin ilerleyen zaman ile beraber Corona virüs etkisini çok fazla ortaya koymaya başladı. İnsanlar da ilk aşamalarda yalnızca hastalığı yaymamak adına maskeleri kullanmaktaydılar.

Lakin ilerleyen zaman ile beraber ülkelerin bu konudaki tavırlarında da ciddi anlamda değişimler kendini göstermeye başladı. Öyle ki şimdilerde artık maske kullanımı çok daha geniş alanlara yayılmaya başladı. Bu konuda yapılan son araştırmalar ve görüşmeler sonrasında artık toplu alanlarda maskelerin kullanımı zorunlu hale geldi. İlk zamanlarda bu konuda ikili görüşler ön plana çıkıyordu. İlerleyen zaman ile beraber ise görüşler tek bir yerde toplanmış oldu. Var olan gelişmeler ile beraber artık dışarıda toplu alanlara gidecek olan herkesin mutlaka maske kullanmaları gerekiyor. Bu durum da maske kavramının daha da araştırılması anlamına geliyor.

 

Maske Nedir?

İnsanların bu konuda çok fazla araştırma yapması ise kimi zaman ciddi anlamda bilgi kirliliğinin ortaya çıkmasına neden oluyor. İnsanlar da bundan dolayı var olan fazla bilgi arasından en doğruları seçmek istiyorlar. Yaptıkları yanlış seçimlerin sonrasında ise kendilerini ne kadar istemiş olurlarsa olsunlar tam olarak korunamıyorlar. Bu tarz durumların meydana gelmesinin engellenmesi adına araştırmaların çok iyi yapılması gerekiyor. Aynı zamanda da maskeler ile ilgili bilgilerin de sağlıklı şekilde alınması gerekiyor. Daha sonrasında da alınacak olan bilgiler ışığında en doğru seçimin yapılması da sağlanmış oluyor. Maskelerin kullanılmasından önce dikkat edilecek olan en önemli şey, ne işe yaradıklarının tam olarak bilinmesidir.

Bunun bilinmesi ile beraber kullanımları ile alakalı çok daha etkili sonuçlar elde edilmiş olur. Maskeler genel itibari ile fiziki, biyolojik ve kimyasal yapılara ait olan toz, parçacık ve partikülleri gibi ortaya çıkmakta olan unsurlarına karşı insanların korunmasını sağlamakta olan koruyucu ekipmana verilmiş olan isimdir. Tozlar ve havada yer almakta olan kimyasal maddeler ile virüsler akciğerler için oldukça zararlıdır. Bunların akciğere inmesi sonrasında ortaya düşünülenden çok daha ciddi ve olumsuz sonuçlar çıkar. Doğru ve kullanışlı maskelerin tercih edilmesi ile beraber de insanlar oldukça iyi bir avantaj elde edebilmektedir.

 

Maske Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Şimdilerde maskeler ile alakalı yapılacak olan araştırmaların sonucunda da görülebileceği üzere artık pek çok farklı tarzda maske hazırlanıyor. İnsanlar bunların arasından seçimlerini nasıl yapmaları gerektiğini tam olarak bilemedikleri için de çoğu zaman yanlış tarzda maskeleri seçebiliyor. Böyle olunca da kendilerini koruma ile alakalı sorunlar yaşayabiliyor. Maske seçimi yapılırken öncelikli olarak nerede kullanılacağı ile alakalı net bilgilerin elde edilmesi gerekir. Çünkü buna göre en doğru maske çeşidinin seçilmesi de rahatlıkla sağlanmış olur. Başta çalışma alanları olmak üzere bulunulan yerdeki koku, toz, zararlı gaz ya da bulaşıcı hastalıklara karşı insanların korunması adına kullanılan maskelerde özelliklerin iyi bilinmesi gerekir. Var olan bu özellikler; doğru maskelerin seçilebilmesi adına oldukça etkili sonuçlara sahip olacaktır. Yani yüksek korumalı şekilde çalışılması gerekilen bir alanda düşük düzeyde koruma sağlayacak tarzda bir maskenin seçilmesi; insanların istemiş oldukları şekilde korunamaması anlamına gelecektir. Bu durumda da maskelerin kullanımları ile alakalı hiçbir avantaj elde edilmemiş olacaktır.

 

Maske seçimi esnasında mutlaka kaliteli materyallerden seçilmiş olan ürünler arasından tercihler yapılmalıdır. Maskelere olan talebin arttırılması sonucunda ne yazık ki farklı materyallerden hazırlanılan ürünler ortaya çıkıyor. Bu ürünlerin kullanılmaya başlaması ile beraber ise maskeler istenildiği gibi hijyenik olmuyor. Dolayısıyla bu maskelerin kullanılması demek, istenilen sonuçların elde edilememesi anlamına geliyor. Bunların olmasının engellenmesi adına mutlaka hangi tarzda materyallerden hazırlanmış olduğu bilinilen maskeler incelenmelidir. Böylece gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Özellikle de konu tek kullanımlık maskeler olduğu zaman insanların yapmakta olduğu çeşitli yanlışlar bulunuyor. Bu yanlışların başında ise aynı maskeyi devamlı kullanmaları. İlk kullanımda maskenin koruyuculuğu oldukça yüksektir. Fakat daha sonrasında maskenin koruyucu özelliği sona erer. Dolayısıyla bu maskenin ikinci kere kullanılması, daha kötü sonuçları da beraberinde getirebilir.

 

Maske Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Böylesi durumların meydana gelmesinin engellenmesi adına yapılacak olan maske seçimi esnasında pek çok farklı detayın üzerinde özenli bir şekilde durulması gerekir. Bu detayların bilinmemesi ya da üzerinde durulmaması, maskelerin deyim yerinde ise herhangi bir işe yaramaması anlamına gelebilir. İnsanların bu aşamada ilk olarak yapacakları şey, maskeyi nerede kullanacaklarına karar vermek olmalıdır. İş amacı ile dahi kullanılacak maskelerin alt kategorileri bulunur. Dolayısıyla her bir maskenin özelliklerinin net olarak öğrenilmesi gerekir. Daha sonrasında bu özellikler içerisinden en uygun olanlar arasından seçimler oldukça rahat bir şekilde yapılır. Seçilecek olan maske ile alakalı aynı zamanda kullanma talimatlarına da dikkat edilmesi gerekir. Bazı maskeler oldukça farklı şekilde kullanılır. Kullanımı öncesinde ve sonrasında üzerinde durulması gereken bazı noktalar bulunur. Bunlar incelenmezse, maskenin etkili kullanımı söz konusu olmaz. Bundan dolayı maskenin özellikleri ile alakalı net bilgilerin elde edilmesi son derece önemlidir. Elde edilecek olan bilgilerin ışığında maske çok daha etkili bir şekilde kullanılmış olacaktır.

 

Maske Kullanımı Ömrü Ne Kadardır?

Özellikle de son zamanlarda Corona virüs salgının gerek ülkemizde gerekse dünyada hızla yayılması ile beraber maske kullanımı konusunda çalışmalar da hız kazandı. Ancak bu kadar sık kullanılmasına rağmen pek çok insan maskelerin kullanımları ile alakalı net bilgilere sahip değil. Böyle olunca kullandıkları maskeler asla onları tam olarak korumuyor. Maskelerin takılmadan önce mutlaka ellerin temiz olması gerekir. Çünkü el hijyenine yeteri oranda özen gösterilmediği takdirde ellerde var olan mikroplar aynı şekilde maskeye geçecektir. Böyle olunca da arzu edilen koruma asla sağlanmış olmayacaktır. Maskeler genel olarak tek kullanımlık şekilde satın alınıyor. Dolayısıyla bunların tek kişi tarafından bir kere kullanılması gerekir. Tek kullanımlık olan bir maskenin defalarca kullanılması, maskenin koruyucu özelliğinin de ortadan kalkmasına neden olacaktır. Ellerin temizlenmesinden sonra maske, kulaklara takılacak olan bölgelerden dikkatlice tutulmalıdır. Ardından da bu bölgeler kulakların arkasına geçirilmelidir.

Sonraki aşamada ise parmak ucu ile maske yerleştirilir. İnsanların bir kısmı maske kullanımı esnasında burunlarını açıkta bırakmayı tercih ediyorlar. Lakin maskelerin etki edebilmesi için hem ağız hem de burun bölgesinin kapatılması gerekir. Bilineceği üzere virüsler ve bakteriler burun ve ağız yolu ile vücuda girebilir. Bu bölgelerin kapatılmaması demek, maske kullanılsa dahi istenilen etkiyi ortaya koyamayacaktır. Maskelerin belirli bir süre kullanılmasından sonra değiştirilmesi gerekir. Yani bir maskenin takılmasından sonra akşama kadar aynı maskenin takılması, ne yazık ki arzu edilen tarzda korumanın yapılmasını da sağlamamış olacaktır. Özellikle de dışarıda çok fazla vakit geçiren insanların hijyenik bir şekilde maskelerini saklaması ve gerekli gördüğü durumlarda parmak uçları ile maskeyi iplerinden tutarak çıkartması gerekir. Sonrasında çıkartılan maskeler doğru şekilde çöpe atılır.

 

Maske Kullanım Alanları

Eski dönemlerde konu maskeler olduğu zaman insanların akıllarına öncelikli olarak gelen şey, bunların sağlık çalışanları tarafından kullanıldığı oluyordu. Lakin o dönemlerde dahi maskelerin kullanım alanları oldukça geniş oluyordu. Maskeler genel itibari ile yüzün dış etkenlerde yer alan şeylere karşı korunmasını sağlar. Bunlar yalnızca mikroplar ve bakteriler olmaz. Bununla beraber çeşitli iş kollarında da maskelerin kullanıldığının görülmesi mümkün olmaktadır. Aşırı tozlu ortamlarda çalışmak zorunda kalacak olan insanların tozları yutmaması ve yüzünde ona zarar verememesi adına farklı özelliklerde maskeler kullanmaktadır. Aynı zamanda zararlı gazlar ile çalışmak zorunda kalınan iş kollarında da gazın solunmasının engellenebilmesi adına farklı tarzlarda maskelerin kullanılmakta olduğunun görülmesi de mümkündür. Bu tarzda maskelerin her birinin farklı özellikleri bulunur. Dolayısıyla doğru zamanda doğru yerde maskelerin kullanılması ile beraber ortaya çıkacak olan sonuçlar tam anlamıyla istenildiği gibi olacaktır.

 

Maske Kullanımının Sonuçları

Birçok kişi maskelerin kullanımları esnasında etkili olmayacaklarını düşünebiliyor. Bundan dolayı da ne kadar istenmiş olursa olsun fark etmez bu maskeleri kullanmıyorlar. Gerçekte ise maskeler eğer ki doğru şekilde kullanılırsa oldukça etkili sonuçları beraberinde getirecektir. Daha öncesinde de belirtilmiş olduğu gibi maskelerin kullanımı çok geniş bir yelpazededir. Dolayısıyla maskeler insanlara birçok farklı faydayı sunmaktadır. Öncelikli olarak maskelerin kullanılmaya başlaması ile beraber ağız ve burun kısmı dış etkenlere karşı etkili şekilde korunacaktır.

 

Doğru şekilde maskenin kullanılması ile beraber maskenin ağız ve yüz bölgesini koruduğu araştırmalar ile beraber netleştirilmiştir. Virüsün her geçen gün artış göstermesi ile beraber de maske kullanımındaki artış gözle görülür düzeylere ulaşmıştır. Maskenin virüsün geçebileceği önemli iki bölgeyi koruması, hastalığa yakalanma olasılığını gözle görülür şekilde düşürmektedir. Ancak bu konuda unutulmaması gereken en önemli detay, maskenin tek başına asla tam olarak insanı korumayacağıdır. Gerekli tedbirlerin alınması ve beraberinde maske kullanımı ile beraber ortaya tam olarak istenilen sonuçların çıkması da mümkün olmaktadır.

 

Maskelerin Etkili Olduğu Durumlar

Özellikle de hastalığın ilk olarak ortaya çıktığı durumlarda maskenin kullanımı yalnızca hastalık teşhisi koyulan ya da şüphe duyulan kişiler olarak sınırlandırılmıştır. Lakin ilerleyen zamanda bu konuda çalışmaların yeterli olmadığı gibi bir düşünce ortaya çıkmıştır. Var olan durum sonucunda da maskeyi herkesin kullanması istenmiştir. Böylece karşı tarafta eğer ki hastalık ile alakalı herhangi bir sorun varsa bunun insana geçmesi de engellenmiş olmaktadır.

 

İş yerlerinde maske kullanımlarında da benzer bir durum söz konusu olmaktadır. Örneğin kazı yapılırken maske kullanıldığı takdirde topraktan çıkacak olan tozların burun ve ağız bölgesine girmesinin engellenmesi hedeflenmektedir. Zehirli gazların bulunduğu yerlerde çalışmakta olan insanlar da yine özel maskeleri kullanmak zorundadır. Bu maskelerin kullanılmaması durumunda ne yazık ki insan sağlığı için zararlı olan gazla temas etmek zorunda kalırlar. Bu tarzda durumların engellenmesi için hazırlanmış olan maskeler, kullanımları esnasında havada bulunan zehirli gazların insanlar tarafından solunmasını engeller.

 

Hastalıklarda Maske Kullanımı

Konu maskeler olduğu zaman şimdilerde insanların öncelikli olarak merak ettikleri şeylerden bir tanesi, bunların nerelerde ve neden kullanılacağıdır. Özellikle Corona virüs yayılımının ilk olduğu dönemlerde virüs taşıyan ya da risk altında olan kişilerin maske takması gerekiyordu. Çünkü bu sayede maske ile beraber virüsün karşı tarafa geçmesi engellenmiş olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemi düşük olan kişilerin de hastalıklar ile karşı karşıya kalmamak adına kendilerini korumaları adına maske kullanmaları istenir. Çünkü karşılarındaki insanların hasta olup olmadıkları ile alakalı tam olarak bilgileri yoktur. Bundan dolayı da yaşanabilecek olan olumsuz durumların önüne geçilebilmesi adına mutlaka maske şeklinde korunması gerekir.

Farklı çeşitlerde maskeler olduğu için hasta olan insanların kendilerini koruyabilmesi adına kesinlikle doğru maske seçimlerini yapmaları gerekmektedir. Özellikle de toplu olarak insanların bulundukları alanlarda hastalık yaymamak ya da karşıdaki kişilerde olabilecek rahatsızlıklardan etkilenmemek adına düzenli olarak maske kullanmaları son derece önemli olmaktadır.

 

Maske Çeşitleri

Normalde konu maske çeşitleri olduğu zaman insanların akıllarına öncelikli olarak klasik tarzdaki maskeler gelebiliyor. Ancak çalışma alanlarında kullanılan maskeler haricinde sağlık ile alakalı kullanılan maskeler kendi içlerinde birbirinden farklı şekillerde hazırlanıyor. İnsanların bu aşamada yapmaları gereken şey ise oldukça basittir. Hangi amaç ile kullanılıyorsa ona en uygun olacak tarzda maske çeşitleri içerisinden seçimlerini yapabiliyorlar. Virüsün ilk olarak ortaya çıktığı dönemlerde maskeler konusunda ciddi anlamda sorunlar çıkmıştı. Özellikle de sağlıkçılar tarafından kullanılmakta olan maskelerin elde edilmesi ile alakalı daha sonrasında etkili çalışmalar yapıldı. N95 maskeler gibi maske türlerinin elde edilebilmesi ile alakalı sorunlar kendini gösteriyordu. Fakat daha sonrasında gerek insanların normal yaşamlarında gerekse sağlık çalışanlarının istedikleri maskeler üretilerek onların kullanımlarına sunuluyor. Böyle olunca da artık insanlar kendi isteklerine en iyi şekilde uyum sağlayacak tarzda maskeleri inceleyerek aralarından seçimlerini yapıyorlar.

 

Cerrahi Maskeler

Maskeler söz konusu olduğu zaman insanların akıllarına ilk olarak gelen maske türlerinden bir tanesi cerrahi maskeler olmaktadır. Aynı zamanda en fazla bulunulan maske türlerinin başında da cerrahi maskeler gelmektedir. Bu maskelere bakıldığı zaman genel olarak da görülebileceği üzere bunlar esas olarak cerrahi işlemler esnasında sağlık çalışanları tarafından kullanılmakta olan bir maske türüdür. Genel itibari ile cerrahi maskeler solunum yolu hastalığı bulunan ya da grip, tüberküloz ve COVID-19 gibi hastalıklardan şüphelenmekte olan bireylerin hastalığı başkalarına bulaştırmamaları adına da sıklıkla kullanılırlar. Cerrahi maske türleri tek kullanımlıktır. Bundan dolayı da çıkartılmalarından sonra naylon bir poşetin içerisine koyularak çöp kutularına atılmaları gerekir. Asla evde ortada ve sokakta yerlerde bırakılmamalıdır. Çıkartılmalarından sonra tekrardan kullanılamazlar ve diğer maskelere oranla fiyat bakımından çok daha ucuzdurlar.

 

Ventilli Solunum Maskeleri

Cerrahi maskelerden sonra en fazla bilinen maske türlerinden bir diğeri de ventilli solunum maskeleridir. Genel itibari ile ventilli olan maskelerin üst kısımlarında nefes alınması esnasında kapanırken nefes verilmesi esnasında açılmakta olan valf yer almaktadır. Genel itibari ile ventilli olan maskeler tozlu ortamlarda insanların kendilerini bundan koruması adına kullanılmaktadır. Nemli ve sıcak olan havalarda maskenin içerisinde yer alan hava hızlı bir şekilde dışarı atılır. Böylece uzun zamanlar boyunca bu maske ile çalışacak olan kişilerin solunum işi de ciddi anlamda kolaylaştırılmış olur. Ancak bu tipteki maskeler herhangi bir şekilde filtreleme yapmadan nefesi dışarıya verirler. Bundan dolayı da hasta olan kişiler eğer ki bu maskeyi kullanırlarsa hastalığı başkalarına bulaştırmasına da kesinlikle engel olamazlar. Dolayısıyla bu maskeyi takacak olan kişilerin başkalarına hastalıklarını bulaştırmamaları adına mutlaka ventilli solunum maskenin üzerine ekstradan cerrahi maske takmaları gerekir. Daha sonrasında da kullanılan cerrahi maskelerin dikkatli bir şekilde atılması gerekir.

 

Ventilsiz Solunum Maskesi

FFPII, FFPIII ve N95 gibi isimler ile de anılmakta olan bu maskelere ventilsiz solunum maskeleri denilmektedir. Bu tarzdaki maskeler çevrede yer alan küçük boyutlardaki partiküllerin, bakterilerin ya da virüslerin en az %95’ini tutmakta olan maskeler olarak da bilinmektedir. Genel itibari ile hazırlanmakta olan bu maske türleri sağlık çalışanlarının karşı karşıya kalacakları özel durumlarda kullanmaları adına üretilmektedir. COVID-19 başta olmak üzere yüksek oranlarda bulaşıcı hastalığı olan hastaların muayeneleri, kalp masajları ve yoğun bakım tedavileri gibi yüksek riskli olan işlemler için sağlık çalışanları tarafından kullanılmakta olan maskeler olarak bilinmektedir. Hasta olan bireylerin kendilerindeki hastalıkları başka insanlara bulaştırmaması adına solunum maskeleri kullanılmaz. Hasta bireylerin var olan bulaştırıcılığını engellemeleri adına cerrahi maske kullanmaları yeterli olmaktadır.

N95 maske çeşitlerinin gözenek yapıları belirli bir standart aralığında olmaktadır. Var olan bu gözenek çağı ise maskelerin kullanılmaları ile beraber değişim göstermeye başlayacaktır. Maskenin geçen zaman ile beraber kullanılması ile beraber gözenek kapanacaktır. Aynı zamanda nefes alıp verilmesi ile beraber kimi gözeneklerin çaplarında da büyümeler ortaya çıkar. Bununla beraber su ya da temizleyici ile temizlenecek olan maskenin gözenek çaplarında dezenformasyonlar ortaya çıkar. Dolayısıyla bu maske çeşidinin kullanım süresine nasıl kullanıldığına bağlı olarak değişim gösterir. Belirli bir kullanım süresi olmamasına rağmen tek kullanımlık maske sınıfına girdikleri için çok uzun süreler boyunca kullanılmaması da önerilmektedir.

Ffpi Maske

FFPII maske çeşidi ise hava mutajenik ve tehlikeli parçaların bulunduğu çalışma ortamları için özel olarak oluşturulmuş bir maske çeşididir. Bu tarz ortamlarda parçacıkların yaklaşık olarak %94’ü tutulmaktadır. Aynı zamanda OEL ihlalinin maksimum on katı yoğunluğuna çıktığı ortamlarda da rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Bununla beraber aynı durum teknik referans yoğunluğu değeri yüksek iken de geçerli olmaktadır. Bu tarzdaki maskeler genel itibari ile ağırlıklı olarak demir ve maden endüstrilerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda COVID-19 başta olmak üzere çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı kendini korumak isteyen kişiler tarafından da sıklıkla kullanılabilecek tarzda üretilmektedir.

FFPIII koruma sınıfındaki solunum maskeleri ise hava kirliliğini soluma alanında maksimum şekilde koruma olanağını sağlamaktadır. Bu aşamada ise toplam sızıntı yaklaşık olarak %5 olabilecektir. Ve var olan bu maskeler havada olan parçacıkların %99’unu filtrelemeyi de başarmaktadır. Hazırlanmış olan FFPIII maske bununla beraber onkojen, radyoaktif parçacık ve zehirli gazları filtrelemeyi de başarmaktadır. FFPIII koruma sınıfındaki maskeler endüstriyel özel OEL değerlerini 30 kat ihlal etmekte olan çalışma ortamlarında da sıklıkla kullanılan maskeler olarak bilinmektedir.

Görüldüğü üzere maskelerin her birinin birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerin her birinin ayrıntılı olarak incelenmesi gerekmektedir. Yapılacak olan incelemeler ile beraber en iyi sonuçların elde edilebileceği tarzdaki maskeler arasından seçimler gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bilinmelidir ki maskeler tek başlarına koruma özelliğine sahip olmamaktadır. İnsanların bu aşamada yapmaları gereken şey, kendilerini korumak adına gerekli olan şeyleri eksiksiz şekilde yerine getirmek olmalıdır. Böylece maske ile beraber diğer koruma ekipmanlarının kullanılması ile beraber insanlar hastalıklara karşı kendilerini koruyacaklardır.

Bir önceki makalemiz olan El Dezenfektanı ile Temizlik yazısını da okumanızı öneririz.