El ve Cilt Dezenfektanı ile Sağlıklı Yaşam

Dezenfekte,sprey,hijyen,el,hijyeni
Dezenfekte Spreyi ile Hijyen Her Yerde
17 Haziran 2020
antiseptik el dezenfektanı, covid19, dezenfektan, dezenfektan sprey, dezenfektan spreyi, dezenfektanlı bileklik, eczane dezenfektan, el, el antiseptiği, el dezenfektan fiyatları, el dezenfektanı, el hijyeni, el ve cilt dezenfektanı, hijyen bilekligi, hijyeni, korona, koronavirüsler, maske, nemlendiricili dezenfektan, sprey dezenfektan, virüs
Sprey Dezenfektan
19 Haziran 2020
Tümünü Göster

El ve Cilt Dezenfektanı ile Sağlıklı Yaşam

antiseptik el dezenfektanı, covid19, dezenfektan, dezenfektan sprey, dezenfektan spreyi, dezenfektanlı bileklik, dezenfekte, eczane dezenfektan, el, el antiseptiği, el dezenfektan fiyatları, el dezenfektanı, el hijyeni, el ve cilt dezenfektanı, hijyen, hijyen bilekligi, korona, maske, nemlendiricili dezenfektan, sıvı el dezenfektanı, sprey, sprey dezenfektan, virüs

El ve cilt dezenfektanı kullanımı özellikle de son dönemlerde artış gösterir hale geldi. Bunun en büyük etkenlerinin başında ise Corona virüs salgınının ortaya çıkması geliyor. Çünkü bu salgın dünyanın dört bir yanında ortaya çıkmış olan bir hastalık. Ve etkileri tahmin edilenden çok daha güçlü bir hale gelmiş oluyor. Ancak temelde dezenfektan ürünleri yalnızca bu tarzda hastalıkların ortaya çıkması ile beraber üretilmedi. Düşünülenden çok daha eski dönemlerden itibaren el ve cilt dezenfektanları kullanıma sunuluyor. Genel olarak bu ürünlerin ortaya çıkmasındaki en büyük etkenlerin başında ise insanların hijyenlerini mümkün olan en iyi şekilde sağlamak istemesi geliyor. Bilindiği üzere bu tarz hastalıklarda insanların kendilerini koruması bir yerde zor olabiliyor.

Özellikle de dışarıya çıkmak zorunda kalmış olan kişilerin kendilerini hasta veya taşıyıcı olan kişilere karşı korumaları son derece önemli oluyor. Aynı zamanda ise kişisel temizliklerine dikkat etmeleri gerekiyor. Bu iki başlığa yeteri kadar özen gösterilmediği takdirde ortaya farklı şekillerde sorunlar çıkabiliyor. Genel olarak insanların sürekli olarak ellerini temizlemeleri ne yazık ki mümkün olamıyor. Özellikle de kalabalık ortamlarda zaman geçirirken tehlike çok daha büyük bir hale geliyor. İnsanların temas ettikleri yerlere dokunulması ve daha sonrasında cildin temizlenmemesi demek, virüsün sağlıklı kişiye geçmesi anlamına geliyor. İnsanların bu aşamada yapmaları gereken en önemli şey ise dikkatli olmak oluyor.

Ellerin her zaman yıkanamadığı durumlarda ise devreye el ve ciltte kullanabilecek olan dezenfektan ürünleri giriyor. Son dönemlerde bu alanda üretilen birçok farklı ürünü görmek mümkün oluyor. Ancak araştırmaların yapılması çok daha önemli bir hale gelmiş oluyor. Önemli konulara dikkat edilmemesi halinde seçilecek dezenfektan istenilenlerin ortaya koyulması anlamında çeşitli sorunların kendini göstermesi anlamına geliyor olacaktır.

 

El ve Cilt Dezenfektanı Kullanımı Neleri Sağlar?

İnsanların kişisel olarak temizlikleri genel itibari ile oldukça önemli konulardan biri olarak ön plana çıkıyor. El ve cilt temizliği de yine bu konu ile alakalı önemli adımların başında geliyor. Temizlik konusunda özellikle de ellerin önemi son derece büyük oluyor. Bu durumun sebebi ise eller kullanılarak virüsün insandan insana geçiş sürecinin kolay bir hale gelmesidir. Böylesi bir durumun ortaya çıkmasının engellenmesi ve bulaş riskinin mümkün olan en aza indirilebilmesi adına ise düzenli olarak ellerin temizlenmesi gerekiyor. Fakat insanların büyük bir kısmı el ve cilt temizliklerini her zaman her yerde yapamıyorlar.

Bu durumun sonucunda ise eller farkında olmadan çok daha virüslü bir hale gelmiş olabiliyor. El ve cilt dezenfektanlarının kullanılmaya başlaması ile beraber ise bu konuda sorunların meydana gelmesinin önüne geçilmesi de sağlanmış oluyor. Son dönemlerde insanların bu konuda çok fazla talebinin olması ile beraber ortaya çıkartılan dezenfektanların her birinin farklı özellikleri bulunuyor. İnsanlar da bu ürünler arasından kendi isteklerini en iyi şekilde yerine getirecek olan ürünler arasından seçimlerini yapıyorlar.

El ve Cilt Dezenfektanları Kullanılmazsa Ne Olur?

Yapılacak olan el ve cilt dezenfektanlarının seçimlerinin olması gerektiği şekilde yapılmaması demek, istenilen sonuçların elde edilememesi anlamına geliyor. El ve ciltte kullanılacak olan dezenfektan ürünleri içerisinde seçim yapılırken en önemli dikkat edilmesi gereken noktaların başında, içerisinde yer almakta olan alkol oranı ilk sırada yer alıyor. Kaliteli ve istekleri yerine getirebilecek tarzdaki el ve cilt dezenfektanlarında alkol oranı %70 ila %90 arasında değişim gösteriyor. Ayrıca hazırlanmakta olan bu dezenfektanların üzerinde virüslere karşı etkili oldukları uyarısı da yer alıyor. Böylesi el ve cilt dezenfektanlarının tercih edilmeye başlaması ile beraber onların ciltlerinde yer alabilecek olan virüslerin tamamının ortadan kaldırılması da sağlanmış oluyor. El ve cilt için kullanılacak dezenfektanların istenildiği gibi kullanılabilmesi adına da mutlaka talimatların okunması gerekli oluyor.

Gerekli konuların üzerinde doğru şekilde durulmaması halinde ortaya çıkacak olan sonuçlar çok daha farklı olabiliyor. Genel olarak el ve cilt dezenfektanı ürünleri asla su ve sabunun yerine geçmemiş olacaktır. Bundan dolayı da yalnızca su ile sabunun kullanılamayacağı durumlarda temizlik için bu tarzda ürünlerin kullanılması gerekiyor. Şimdilerde bu alanda hazırlanmakta olan ürünler oldukça farklı şekillerde hazırlanıyor. Bundan dolayı el ve cilt dezenfektan ürünleri arasından seçimler yapılırken üzerinde durulması gereken pek çok farklı konu bulunuyor. Bu konuların başında ise mümkün olduğu kadar geniş öldürme yelpazesine sahip olması gerekiyor. Alanında çalışmalar ne kadar kaliteli şekilde yapılıyorsa, elde edilecek olan sonuçlar mümkün olduğu kadar iyi oluyor.

Hangi El ve Cilt Dezenfektanları Seçilmeli?

İnsanların büyük bir kısmı için el ve cilt dezenfektan konusunda ön plana çıkmakta olan konuların başında ürünlerin fiyatları ilk sırada yer alıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise ekonomik düzeyde olmayan bir ürünün kalitesi ne olursa olsun tam olarak fark etmiyor, asla istenilen hedef kitleye ulaşma durumu ortaya çıkmıyor. Dolayısıyla herhangi bir sorun olmasının engellenmesi adına genel olarak ürünün hemen herkes tarafından sorunsuzca ulaşılabilir olması da son derece önemli bir hale gelmiş oluyor. Bununla beraber kaliteli tarzda bir el ve cilt dezenfektanı ürününün mutlaka kullanımı mümkün olduğu kadar pratik olmalıdır.

Çoğu zaman insanlar ne kadar kaliteli olursa olsun fark etmez eğer ki ürün olması gerektiği kadar pratik değilse çok fazla tercih edilmiyorlar. İnsanların bir kısmı el ve cilt dezenfektanları ile alakalı bunların zehirli olduğu düşüncesine sahip oluyorlar. Bundan dolayı da kullanmak istemiyorlar. Ancak yapılmakta olan araştırmalar sonucunda da görülebileceği üzere eğer ki ürün kullanım talimatlarına uygun olacak şekilde kullanılırsa herhangi bir sorunun ortaya çıkmasının da önüne geçilmiş oluyor.

Günümüzde insanların el ve cilt dezenfektanları ile alakalı yapacakları araştırmalar sonucunda da görebilecekleri üzere artık ürünler oldukça farklı şekillerde hazırlanarak onlara sunuluyor. Dolayısıyla bu ürünler konusunda incelemeler yapılırken de görülebileceği üzere bu ürünlerin tamamının birbirinden farklı özellikleri bulunuyor. Bundan dolayı da ürünler arasından en iyi sonuçların incelenmesi adına tüm özelliklerin üzerinde durulması son derece önemli oluyor. Düşünülenin aksine bu ürünlerin tamamı insanların isteklerini yerine getirmesi ile alakalı başarılı sonuçları elde edemiyorlar. El ve cilt dezenfektanlarının özellikleri ile alakalı gerekli çalışmaların tamamı ne kadar iyi bir şekilde yapılıyorsa, kullanımları ile alakalı ortaya çıkacak sorunların giderilmesi çok daha mümkün hale gelmiş olacaktır. İnsanlar bu özellikleri inceledikten sonra kendi istedikleri sonuçları çok daha rahat bir şekilde elde etmiş olacaklardır.

 

El ve Cilt Dezenfektanının Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Genel itibari ile konu dezenfektan ürünleri olduğu zaman insanların büyük bir kısmının aklına ilk olarak el ve cilt için kullanılan ürünler akıllarına geliyor. Her ne kadar kullanım alanı fazla olmuş olsa da el ve cilt dezenfektanı kullanımı diğer dezenfektan ürünlerine oranla çok oluyor. Şimdilerde bakıldığı zaman da görülebileceği üzere Corona virüs krizsinin dünyayı ele geçirmesi ile beraber bu ürünün önemi de ciddi anlamda artış gösterir hale geldi. Bunun en büyük nedenlerinin başında ise artık diğer virüs kaynaklı hastalıklarda olduğu gibi Corona virüs hastalığında da temizliğin çok daha büyük bir öneme sahip olmaya başlamış olması.

İnsanlar her ne kadar sağlıklarına dikkat ediyor olurlarsa olsunlar fark etmez taşıyıcı ya da hasta olan kişiler ile temas etmek çok büyük riskin ortaya çıkmasına neden oluyor. Böylesi durumlar ile karşılaşmak istemeyen insanların da her zaman kişisel temizliklerine dikkat etmeleri artık daha önceki dönemlere nazaran çok daha önemli bir hale geldi. Aksi durumda yani temizlik konusuna yeterli oranda özen gösterilmediği takdirde ortaya çıkacak olan sonuçlar tahmin edilenden kötü bir hale gelmiş oluyor.

El ve Cilt Hijyeninin Önemi Nedir?

Sağlıklı bir insan eğer ki kişisel temizliğine yeterli düzeyde dikkat etmezlerse kısa bir süre içerisinde virüs o kişinin vücuduna giriyor. Buna bir de sağlığa yeteri kadar dikkat edilmemesi eklendiği zaman virüs o kişilere kısa bir süre içerisinde bulaşmış oluyor. El ve cilt hijyeni özellikle de kalabalık ortamlarda önemli bir hale gelmiş hale geliyor. Eller ise bu aşamada son derece önemli oluyor. İnsanların genel itibari ile fazla dokundukları yerlerde virüsler ve mikroplar kendine yer buluyor.

Eğer ki sağlıklı bir insan buralara dokunduktan sonra kendilerinin temizliklerine dikkat etmiyorlarsa, kısa bir süre içerisinde virüs onlara geçiş yapacaktır. Böylesi durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına virüs ve mikroplara karşı insanların el ve ciltlerini temizlemeleri son derece önemli oluyor. Bunların mümkün olan en iyi şekilde temizlenebilmesi adına su ve sabun kullanımı yeterli hale gelebiliyor. Ancak su ve sabuna ulaşmak insanlar için her zaman mümkün olmuyor. Böylesi durumlarda ise artık devreye el ve cilt dezenfektan ürünleri girmiş oluyor.

İnsanların başka insanlar ile ya da onların temas ettikleri yerler ile temas etmeleri sonrasında hiç zaman yitirilmeden el ve cilt dezenfektanlarının kullanılması son derece önemli oluyor. Doğru şekilde kullanılacak dezenfektan ürünleri ile beraber artık el ve ciltlerde yer edecek olan virüslerin ve mikropların yok edilmesi de son derece başarılı bir şekilde yerine getirilmiş oluyor. Bu tarz ürünlerin kullanılması ve gerekli konuların üzerinde durulması ile birlikte insanlar sağlıklı yaşamlarına devam etme imkanına erişiyorlar.

 

El ve Cilt Dezenfektanı Kullanımı ile Alakalı Dikkat Edilecek Şeyler Nelerdir?

Birçok insanın el ve cilt dezenfektanı konusundaki istekleri son dönemlerde ciddi anlamda artmaya başladı. Onların bu alandaki isteklerinin artması ile beraber birbirinden farklı markalar da bu konuda istekleri yerine getirmek için çalışmalar yapmaya başladılar. Ancak bu konuda isteklerin fazlalaşmaya başlaması sonrasında yasal gerekli izinleri almamış çeşitli markalar da el ve cilt dezenfektanı üretir hale geldiler. Fakat onların üretmekte olduğu ürünlerde alkol oranları net bir şekilde belli olmuyor. Bundan dolayıdır ki kullanımları sonucunda istenilen çeşitte korunmanın ortaya çıkması pek de mümkün olmuyor. Bu tarz durumlar ile karşılaşmak istemeyen kişilerin mutlaka doğru çalışmaları yapmış olan markalara ait olan ürünleri kullanmaları son derece önemli oluyor. Doğru markaların seçilmesi ile beraber akıllarda yer edebilecek tarzda soruların hepsi de net olarak cevaplanmış oluyor.

El ve Cilt Dezenfektanı Ürünleri Nasıl Olmalıdır?

Hazırlanmakta olan el ve cilt dezenfektanı ürünleri nemlendirici ve parfüm içerikli ürünler ve etil alkolün başarılı şekilde birleştirilmesi sonucunda hazırlanmış oluyor. Ancak ürünün içerisinde yer almakta olan alkol oranında yükseklik olduğunda, 5 ila 11 yaş aralığındaki çocukların bu ürünleri dikkatsiz şekilde kullanmaları ile beraber ortaya kötü sonuçlar çıkabiliyor. Var olan bu durumun en büyük nedenlerinin başında, dezenfektan ürünlerinin deriye sürülmesinden sonra bunların deri üzerinden içeriye çekilmesi geliyor.

Bununla beraber dezenfektan kullanılarak ellerin temizlenmesinin sonrasında da yine dikkatli olunması önemli durumlardan bir tanesidir. Ellerin dezenfekte edilmesinden sonra bunların ağza, burna veya yüze sürülmesinden sonra yine vücuda alınmalar4ı gibi bir sorun ortaya çıkabiliyor. Cilde çok fazla dezenfektan uygulanmasının sonrasında vücuda çok ağır şekilde etki etmeleri de mümkün olabiliyor. Özellikle de kronik rahatsızlığa sahip olanlar, yaşı küçük olanlar ve belirli bir yaşın üzerindeki kişiler bu tarz ürünleri sınırlı bir şekilde kullanmalıdır. Dolayısıyla bu aralıkta yer almakta olan kişilerin kişisel hijyenlerini mümkün olduğu kadar su ve sabun ile yapmaları çok daha önemli bir hale gelmiş oluyor.

 

Korona Virüs Tedbirleri Dahilinde El ve Cilt Dezenfektan Ürünlerinin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Son dönemlere bakıldığı zaman da görülebileceği üzere artık dünyanın her bir yerinde insanların genel olarak fazlaca konuştukları konulardan biri Corona virüs haline gelmeye başladı. Virüs ile alakalı yapılan incelemeler sonucunda da görülebileceği üzere virüsün insanlara bulaşma şekli he geçen gün farklı hale gelebiliyor. Ve belirli aralıklar ile de mutasyona uğrayarak değişim gösteriyor. Fakat ne kadar değişim göstermekte olursa olsun fark etmez, temizlik her seferinde çok önemli bir hale gelmiş oluyor. İnsanlar şimdilerde temizliğin yanı sıra sosyal mesafe kavramına da dikkat ediyorlar. Pek çok kişi farklı düşünse de aslında virüsün vücuda geçmesini engellemek birçok yönden mümkün hale geliyor. El ve cilt temizliğine yeterli oranda dikkat etmek de bu bakımdan oldukça önemli oluyor. Doğru ve düzenli şekilde el ve cilt dezenfektanı kullanılması ile beraber virüslerin insanlarda yer almasını engelleme konusunda etkili şekilde çalışmalar yapılmış olur.

Korona Virüsten Nasıl Korunurum?

İnsanların farklı nedenlerden ötürü dışarıya çıktıkları zaman risk her zaman yüksek seviyelerde ortaya çıkmaktadır. Ortak yaşam alanlarında insanların kullandıkları yerlere kişilerin temas etmesi sonrasında risk faktörleri de ortaya çıkıyor. Eğer ki bunların üzerinde dikkatli şekilde durulmazsa, çok kısa bir süre içinde virüs insanın vücuduna giriş yapmış oluyor. Yapılan araştırmalar sonucunda da görülebileceği üzere virüs insan vücuduna ilk giriş yaptığı zamanlarda çok fazla belirtiyi ortaya koymayacaktır. Vücuttaki kuluçka döneminin sona ermesi ile beraber ise artık belirtiler daha etkili şekilde kendini gösterecektir. Sosyal mesafe ve hijyen kuralına dikkat edilmesi ile beraber ortaya çıkacak olan sonuçların hafifletilmesi hedeflenmiş olacaktır.

 

El ve Cilt Dezenfektanlarının Doğru Kullanımı Nasıl Olur?

Başarılı bir el ve cilt dezenfektanı ürünlerinin içerisinde belirli oranlarda alkol yer almaktadır. İnsanların da bileceği üzere alkol da kısa bir süre içerisinde buharlaşma özelliğine sahip olmaktadır. 3 ila 54 saniye arasında buharlaşma süresi olan ürünler bununla beraber mikroorganizmaların çok büyük bir kısmının da ölmesi sağlanmış olur. Bu tarzdaki ürünlerin kullanımı ile alakalı dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bunlara dikkat edilmesi ile beraber ürünlerden maksimum fayda elde edilir.

İnsanların büyük bir kısmı için el ve cilt dezenfektanı denildiği zaman ilk olarak bunların virüs ve mikroplara karşı etkili olup olmadığı ile alakalı bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bu aşamada önemli olan şey kaliteli ve bu alanda çalışmalar yapmış olan isimler tarafından hazırlanmış olan ürünler arasından seçim yapılmalıdır. Eğer ki doğru araştırmalar yapılırsa, istenilen sonuçların elde edilmesi kolaylıkla sağlanmış oluyor.

 

El ve Cilt Dezenfektanlarının Kullanım Alanları Nelerdir?

Söz konusu insanların hijyenleri ve sağlıkları olduğunda son zamanlarda bu alanda gerçekleştirilen çalışmalar arasında ciddi anlamda farklılıklar ortaya çıkmaya başladı. İnsanlar da artık mümkün olduğu kadar onların isteklerini yerine getirecek ürünler ile alakalı incelemelerini gerçekleştiriyorlar. Bu aşamada inceleme yeteri kadar iyi bir şekilde yapılmazsa ne yazık ki elde edilecek olan sonuç ne yazık ki istenildiği gibi olmayacaktır. El ve cilt dezenfektanları söz konusu olduğu zaman insanların yanlış düşündükleri pek çok şey oluyor. Bunların başında ise ürünlerin yiyecekler üzerinde kullanmaları yer alıyor. Halbuki yapılmakta olan incelemelerde bunun çok zararlı olduğu görülmektedir. Çünkü yiyecekler için hazırlanılan farklı ürünler bulunur. Dolayısıyla bu ürünler yalnızca el ve ciltte kullanılmalıdır.

 

El ve Cilt Dezenfektanı Çeşitleri Nelerdir?

Şimdilerde hazırlanılan el ve cilt dezenfektanı ürünleri yüksek alkali ve asitler, alkol bazlı, perasetik asit bazlı gibi farklı ürünlerden hazırlanmaktadır. Genel itibari ile el ve cilt dezenfektan ürünlerinin formülleri oldukça güçlüdür. Böyle olunca da cildin etkili şekilde temizlenmesi de sağlanmış oluyor. Doğru şekilde hazırlanmış olan ürünler ile beraber istenilen sonuçlar da ortaya çıkıyor.

 

El ve Cilt Dezenfektanı Seviyeleri Nasıl Olmalıdır?

Hazırlanılan el ve cilt dezenfektanı ürünleri ile alakalı incelemeler yapılırken de görülebileceği üzere ürünlerin her biri temel olarak mikroorganizmaları yok etmeyi hedefler. Fakat hepsinin yok etme dereceleri de birbirinden farklı olmaktadır. İnsanlar da ihtiyaçlarına yönelik olarak düşük, orta ya da yüksek seviyelerdeki dezenfeksiyon etkisine sahip olan ürünler içerisinden seçimlerini yapabiliyorlar. Fakat genel olarak istenilen etkinin elde edilebilmesi adına mümkün olduğu kadar yüksek dezenfeksiyon özellikleri olan ürünler içerisinden seçim yapılmalıdır.

 

El ve Cilt Dezenfektanı Ürünlerinin İnsanlara Faydaları Nelerdir?

Uzmanlar tarafından yapılmakta olan araştırmaların sonucunda da görülebileceği üzere el ve cilt dezenfektanlarının cilde karşı pek çok yararı bulunuyor. içerisinde yer almakta olan yağlandırıcı maddeler ile cildin kurumasını ve tahriş olmasını engelleme özelliği de yer alıyor. Dermatolojik anlamda gerekli olan testlerin yapılmış olmasından dolayı insanlar ciltleri için bu tarz ürünleri hiçbir sorun yaşamadan rahatlıkla kullanabileceklerdir.

Kendi ve çevrelerindeki insanların sağlıklarını düşünen insanlar, hastalıklara karşı korunmak adına bu tarzda el ve cilt dezenfektan ürünlerini sorunsuzca tercih edebileceklerdir. Ve kullanmakta oldukları bu ürünler ile beraber de hijyenlerini korumayı da başarmış olacaklardır.

 

El ve Cilt Dezenfektanı Fiyatları Nelerdir?

Üretimine ilk olarak başlanılan dönemlerde el ve cilt dezenfektanları ile alakalı fiyat yelpazesi oldukça yüksek düzeylerdeydi. Var olan bu durumun en büyük nedenlerinin başında ise üretilmelerine başlandığı dönemde çok fazla tercih edilmemesi geliyordu. Zamanın ilerlemesi ile beraber de bu konuda çeşitli değişimler kendini göstermeye başladı. Var olan bu değişimler ile beraber artık fiyat konusunda da farklılıklar ortaya çıkmış oldu. Şimdilerde fiyatlar artık çok daha geniş bir yelpaze üzerinden insanlara sunulmaya başladı. Böylece insanlar istemiş oldukları tarzdaki el ve cilt dezenfektan ürünlerini inceleyerek aralarından seçimlerini yapmış oluyorlar.

Birbirinden farklı tarzlarda hazırlanmakta olan el ve cilt dezenfektan ürünlerinin fiyatları farklı olabiliyor. Fiyatlar genel olarak ürünlerin markalarına ve boyutlarına bağlı olarak değişim gösteriyor. Bazı markaların fiyatları çok yüksek olduğu için insanlar tarafından tercih edilemiyor. Fakat kimileri ise çok daha ekonomik fiyatlar ile insanlara ulaşıyor. Özellikle de son dönemlerde insanların bu tarz dezenfektan ürünlerine olan talep arttı. Çok fazla kişinin kullanmakta olduğu el ve cilt dezenfektanları da artık boyut anlamında büyümeye başladı. Ekonomik boy olarak adlandırılan bu model ile beraber artık insanlar gittikleri her yerde kendilerini ve sevdiklerini diledikleri gibi koruma imkanına erişmiş oluyorlar.

Koronavirüsler hakkında bilgi almanız için Koronavirüsler Nelerdir başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye etmekteyiz.