el,dezenfektanı,dezenfektan,hijyen,antiseptik,korona,virüs
El Dezenfektanı
29 Mayıs 2020
El,dezenfektanı,temizlik,Hibi,hijyen,bilekliği,dezenfektan,antiseptik,korona,antibakteriyel,nemlendiricili,el,cilt,hijyeni
El Dezenfektanı ile Temizlik
3 Haziran 2020
Tümünü Göster

El Hijyeni

Hibi,hijyen,bilekliği,dezenfektan,antiseptik,korona,antibakteriyel,nemlendiricili,el,cilt,hijyeni

El hijyeni, korona virüsünden korunmamız için çok önemlidir. Eller asla yüze ve göze sürülmemeli dezenfektanla veya sabunla en az 10 saniye yıkanmalıdır. El hijyeni, konu temizlik olduğu zaman ilk olarak akla gelen olgulardan bir tanesi. Bunun ise pek çok farklı nedeni var. Nedenlerin başında, ellerin dış dünya ile sıklıkla temas eden bir organ olması. Özellikle de dışarıda zaman geçiren insanlar bu konuda ciddi anlamda bir tehdit altındalar. Çünkü normalde bulundukları alanları temizlerler. Temizleseler bile kimi zaman görünmeyen ya da unutulan bakteriler ve mikroplar bu alanlarda bulunur. Buna bir de dış dünyadaki yüzeyler eklendiği zaman tehlikenin boyutu da ciddi anlamda artar. Özellikle de çok fazla insanın bulunduğu alanlarda temizlik daha önemlidir. Bu insanlardan bir tanesinin dahi ellerinde mikrop olması her şeyin başlangıcıdır. O kişinin tutmuş olduğu yerler artık tehlikelidir. O yerlere tutacak olan kişiler de mikropları taşıyıcı hale gelir.

 

El Hijyeni Hakkında Merak Edilenler

Eller yalnızca bir yerleri ya da şeyleri tutmaya yaramaz. Aynı zamanda eller ile yüz ve vücudun diğer bölgeleri temas halindedir. Dolayısıyla elde olacak olan bir mikrop fark etmeden diğer bölgelere ulaşabilir. Aynı zamanda yenecek olan yiyecekler temiz olsa dahi ellerin kirli olması ile beraber sorunlar ortaya çıkar. Çünkü ellerdeki kir ve mikroplar çok kısa bir süre içerisinde yiyeceklerin üzerine gelecektir. Bunların yenmesi ile beraber de mikroplar hiç fark edilmeden insanların vücutlarına girer. Daha sonrasında da ortaya hastalık semptomları çıkmaya başlar.

 

El Hijyeninin Önemi Nedir?

Çok fazla önemli olmasına rağmen günümüzde konu el temizliği ve hijyeni olduğu zaman ülkemizde bu konuya yeteri kadar önem verilmiyor. Ülkemizde bu konu ne yazık ki oldukça az önemli. Ancak yurt dışında el temizliği konusuna çok ciddi anlamda önem veriliyor. Öyle ki ellerin temizliği ile alakalı eğitimler ana okulu seviyesinde başlar. Ufak yaşlardaki çocukların bu konuda sahip olacakları alışkanlık ile beraber ilerde de bu çocukların büyük bir kısmı ellerini temizlemeye devam ederler. Ancak el temizliği ile alakalı verilmekte olan eğitimler ana okulu ile sınırlı kalmaz. Bununla beraber okulların ilerleyen düzeylerinde de yine eğitimler verilmeye devam edilir. Aynı zamanda devlet ve özel sektör içerisindeki kişilere de yine belirli aralıklar ile bu eğitim verilir.

Düşünülenin aksine ellerin olması gerektiği gibi yıkanması, hastalıkların ortaya çıkmasını engelleyecek faktörlerdir. Bu sayede çocukların sağlıklı bir şekilde gelişimlerine de katkıda bulunulmuş olur. Doğru şekilde ellerin yıkanması ile beraber çocukların önlenebilir hastalıklara yakalanması engellenir. Bu durum da çocukların evde hasta yatmasını ve daha ciddi sonuçların olmasının önüne geçilmesini sağlar. 1 gram dışkıda yaklaşık olarak 100 milyon bakteri olduğu göz önünde bulundurulursa, en basit temizlik olan tuvalet sonrası el yıkama ile dahi milyonlarca bakteri öldürülmüş olur. Bu konuda yapılmış olan araştırmalar gösteriyor ki her sene 1.7 milyon çocuk daha beş yaşına gelmeden pnömoni ve ishal yüzünden hayatını kaybediyor. Bunun tek sebebi ellerin hijyeni olmasa da önemli etkenlerden biri olduğu su götürmez bir gerçek.

 

El Hijyenine Dikkat En Çok Kimler Dikkat Eder?

El hijyeni denince insanların büyük bir kısmının aklına sağlıkçılar gelir. Çünkü bu alanda çalışmalar yapmakta olan insanlar devamlı olarak hijyen standartlarına önem vermektedir. Aksi durumda ortaya çıkacak olan sonuçlar çok daha kötü olabilecektir. Bunun olmasını engellemek adına da çalışanlar devamlı olarak farklı şekillerde ellerinin hijyenlerini sağlamaya devam ederler. Fakat düzenli olarak el yıkama alışkanlığı yalnızca sağlıkçılara özgü olması gereken bir kavram değildir. İnsanların hepsinin bu konuyu net olarak kavramı ve gerekli olan konuların tamamının üzerinde durması gerekmektedir.

 

El Hijyeni Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İnsanların büyük bir kısmı ellerini ne zaman yıkamaları gerektiği ile alakalı net bilgiye sahip olamıyorlar. Bundan dolayı da yanlış zamanlarda ellerini yıkamaları gerektiğini düşünüyorlar. Çoğu zaman da onların bu konudaki düşünceleri oldukça geç olabiliyor. Bunların olmasının engellenmesi ise aslında mümkün. Genel olarak ellerin kirli oldukları düşünülen her zaman yıkanması gerekir. Lakin bununla beraber ellerin kesinlikle yıkanması gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlardan biri yemek hazırlığı ile yemek yemeye başlamadan önce ve sonrasında ellerin yıkanmasıdır. Yemeklerin hazırlığı öncesinde mutlaka eller yıkanmalıdır. Böylece ellerdeki mikroplar yiyecekler ile temas etmemelidir. Bunun sonrasında yemeye başlanmadan önce yani softaya oturulmadan önce eller hijyenik şekilde yıkanmalıdır.

 

El Hijyeni Atlanılacak Bir Şey Değildir

Böylece dışarıdan gelecek olan mikropların el üzerinden yiyeceklere ve ağız ile beraber vücudun içerisine temas etmesi de başarılı şekilde engellenmiş olur. Yemeğin yenmesi sonrasında da yine temizliğin sağlanması adına eller doğru şekilde yıkanmalıdır. Tuvaletin kullanılmasından sonra ellerin yıkanması da yine üzerinde durulması gereken bir konu. İnsanların büyük bir kısmı ne yazık ki bu konuya çok fazla dikkat etmiyorlar. Üstün körü şekilde yapılacak olan el temizliği, beraberinde oldukça ciddi sorunları getirmiş oluyor. Tuvalete girdikten sonra ellerin iyi bir şekilde yıkanması son derece gerekli bir etken. Böylece tuvalette ellere bulaşacak olan mikroplar tam temizlenmezse bunlar insan sağlığına oldukça ciddi anlamda etki ediyor.

 

Evde olan insanların büyük bir kısmı ellerinin yıkanması gerektiğini tam olarak düşünemiyorlar. Ancak örneğin en ufak bir çalışma olan çöpü çıkartma sonrasında dahi ellerin mutlaka yıkanması gerekir. Çünkü çöplerin taşınması esnasında ellerde ister istemez mikrop birikmesi olabilir. Gerek taşınma gerekse çöplerin atılmış olduğu yer ile ellerin temas etmesi sonrasında ellerin dezenfekte edilmesi önemli hale gelir. Halka açık olan yerler de yine ellerin temizliği ile alakalı dikkat edilmesi gereken yerler olarak ön plana çıkıyor. Başta toplu taşıma araçları olmak üzere spor salonları, alışveriş merkezleri gibi alanlarda herkesin temas ettiği yerlere temas edilmesi sonrasında ellerde çok fazla bakteri birikmeye başlıyor.

 

El Hijyenine Dikkat Edilmezse Ne Olur?

Ellerin doğru şekilde temizlenmemesi durumunda ise dışarıdaki insanların ellerinde yer alan bakteriler transfer oluyor. Nasıl ki tuvalete girildikten sonra eller temizleniyorsa aynı şekilde bebeklerin altı değiştirildikten sonra da yine el hijyeni sağlanması gerekir. Böylece dışkı ile temas sonrasında yalnızca kişilerin değil aynı zaman da bebeğin etkilenmesinin önüne geçilmiş olur. Yaşanılan ufak çaptaki yaralanmaların sonrasında yaranın bakımı öncesinde ve sonrasında da el hijyenine mutlaka dikkat edilmelidir. Çünkü açık olan yara dış etkenlere karşı oldukça hassastır. Bu yaraların mikrop ile teması sonrasında enfeksiyon kapma riski oluşur. Bu durum da beraberinde oldukça kötü durumları getirir. Bunun olmaması adına yara bakımı öncesinde ve bitiminde el hijyeni konusuna yeteri oranda özen gösterilmesi gerekir.

Birçok insan el hijyeni konusu ciddi anlamda göz ardı ediyor. Eller başta olmak üzere vücudun dışarı ile temas etmekte olan her yerini kaplayan deri aslında mikropların içeriye girmesini engellemekte olan oldukça mükemmel bir yapıdır. Eller de bu yapı içerisinde yer alır. Zararlı zararsız mikropları üzerinde barındıran ellerin hijyeni de bundan dolayı son derece önemlidir. İnsanlar her gün onlarca farklı yüzeye dokunur. Yüzeye dokunmaları sonrasında bu mikroplar ellere temas eder. Bu durum hem kişiye hem de ellerini sıkmış oldukları kişilerin hastalanmalarına zemin hazırlar. Genel olarak mikropların yayılmasındaki en önemli araç eller olmaktadır.

 

Bulaşıcı Hastalıklara Davetiye

Bakteriler ve virüsler insanların bulundukları yerlerde sıklıkla yer alırlar. İnsanların kendilerini bunlardan koruması ise son derece önemlidir. Gerekli olan konuların üzerinde durulmaması halinde ortaya çıkacak olan sonuçlar ne yazık ki istekleri yerine getirmeyecektir. Özellikle de son dönemlerde Covid-19 ile karşı karşıya kalan insanoğlu artık temizliğine daha öncesinde olmadığı kadar dikkat etmeye başladı. Çünkü bu hastalık oldukça farklı yollar ile bulaşır. Hasta olan kişinin temas ettiği yerlere savunmasız temas etmek de bu bulaşma yollarından biri. Pek çok insan genel olarak bu konu üzerinde fazla durmazlar. Böyle olunca da başta Covid-19 olmak üzere çeşitli sorunlar baş gösterir. Virüsler ve bakteriler dış etkenlere karşı mutasyona uğrar. Dolayısıyla bu alanlarda belirli bir süre yaşarlar. Eğer ki kişiler el hijyeni konusuna dikkat etmezlerse ortaya da olumsuz sonuçlar çıkar. Hasta olan birinin bir yeri ellemesi ve daha sonrasında sorunlar baş gösterir.

Sağlıklı kişiler de bu yerleri elledikleri zaman sorun baş göstermeye başlar. Virüsler ve bakteriler ilk aşamada ellere yerleşirler. Kişiler ellerini temizlemedikleri takdirde yemek yenirken ya da yüze dokunulduğunda bunlar vücuda yerleşir. Sistem böyle bakınca çok basit görünebilir. Ancak beraberinde gelmiş olan sonuçlar son derece ciddi olur. Halbuki basit olarak görülen bu tarzdaki durumun önüne geçilmesi son derece mümkün olabilir. İlk aşamada kişinin kendine dikkat etmesi son derece önemlidir. Etkili bir şekilde ellerin temizlenmesi ile beraber ise virüslerin ve bakterilerin ölmesi sağlanır. Böylelikle de bunların insan vücuduna girmesi de engellenmiş olur.

 

Hastalıkların İyileşme Sürecinin Uzaması

Hastalıklar genel olarak farklı nedenlerden ortaya çıkar. Dolayısıyla hastalıkların engellenmesi adına bu nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Ya da bu durumlara karşı gerekli olan önlemlerin etkili olarak alınması istenir. Bunlara en büyük örnek dışkı ile bulaşan hastalıklardır. İnsanların büyük bir kısmı ne yazık ki tuvalet eğitimine çok fazla dikkat etmiyorlar. Kendileri dikkat etmedikleri gibi çocuklarına da bu konuda çok eğitim vermiyorlar. Halbuki dışkılar oldukça tehlikelidir. Temizlik esnasında yapılacak olan en ufak bir hata sonrasında ortaya çıkacak sonuçlar düşünülenden kötü olabilir. Dışkı içerisinde yer almakta olan bakterilerin insan vücuduna girmemesi gerekir. Çünkü bunun sonucunda ishal gibi hastalıklar baş gösterir. Bu tarz hastalıklar ya da grip gibi küçük görülen hastalıkların iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken şeylerden biri temizliktir. İnsanların hastalıklarını ortadan kaldırmak adına mutlaka bulundukları yerlerde el temizliklerine dikkat etmek zorundadır.

Çünkü aynı hastalığı ya da daha kötülerini taşıyan pek çok insan var. Ve bu insanlar bilerek ya da bilmeyerek hastalıklarını yayarlar. Kişiler özellikle de toplu bulunan yerlerde bundan dolayı çok dikkatli olmaları gerekir. Zaten hali hazırda kişiler hastadır. İyileşme süreci esnasında bu tarzda virüslerin ve bakterilerin vücuttan uzak tutulması son derece önemlidir. Eğer ki bu dönemde gerekli özen gösterilmezse, hastalığın seyri çok daha kötü olur. Bunların olmasının engellenmesi adına ise yapılması gereken şey oldukça basittir. İnsanların hangi hastalıktan muzdarip olursa olsun fark etmez, iyileşme sürecinde mutlaka kendi temizliklerine dikkat etmeleri gerekir. En fazla kullanılan organ olan elin korunması da bu süreçte son derece önemli olur. Ellerin düzenli olarak temizlenmesi ile beraber ellerde yer alan bakteriler ve virüsler ortadan kaldırılır. Bu durum da iyileşme sürecini oldukça olumlu şekilde etkilemiş olur.

 

El Yıkama Çeşitleri

İnsanların büyük bir kısmı için konu el hijyeni olduğu zaman her zaman öncelikli olarak klasik tarzdaki el yıkamayı düşünebilir. Lakin bu tarz el yıkama yalnızca basit tarzda etkili olur. Ellerin temizliği için öncelik her zaman su ve sabun kullanılır. Lakin kimi zaman insanların su ve sabuna ulaşmaları zor olabilir. Böylesi durumlarda pek çok kişi çareyi el temizleme jellerinde bulur. Şimdilerde piyasada bu konuda üretilmekte olan pek çok farklı ürün var. Bu ürünler arasından en etkili sonuçları elde etmek adına araştırma yapmak ise son derece önemli. Bakterilerin ve virüslerin başarılı bir şekilde ölebilmesi adına bu ürünlerin belirli bir alkol oranına sahip olması gerekir. Aksi durumda hazırlanmış olan ürün asla istenilen korumayı sağlamayacaktır.

Alkol içerikli olduğu için kullanılacak ürün kısa sürede buharlaşacaktır. Buharlaşma öncesinde temizleyicinin elin her yerine sürülmesi gerekir. Yapılacak olan bu işlem ile beraber ellerin her yerinin en iyi şekilde temizlenmesi de sağlanmış olur. Bunun dışında steril ıslak mendiller de yine temizlik anlamında ellerde kullanılır. Bu mendiller genel olarak tek kullanımlıktır. Dolayısıyla bunların kullanımları sırasında tek bir mendili bir kere ve tek sefer kullanılması gerekir. Kullanımı sonrasında mendil de dikkatli şekilde atılmalıdır. Gerekli olan detayların üzerinde durulması ile beraber ellerin hijyeni istenilen şekilde sağlanmış olur. Bunun dışında ellerin yıkanması konusuna dikkat edilmelidir. Şimdilerde bu konuda yapılacak olan araştırmalar esnasında da görülebileceği üzere farklı el yıkama türleri bulunur. Bunlar arasından inceleme ve seçim yapılması ile beraber eller her zaman istenilen hijyene ulaşmış olur.

 

Hijyenik El Yıkama

El hijyeni söz konusu olduğu zaman ilk olarak bildikleri yöntem olarak bu bilinir. Bunun için el ilk olarak iyice ıslatılır. Sonrasında ıslatılmış olan ele bir miktar sabun alınır. Ve daha sonrasında da sabun ellere güzel bir şekilde yayılır. Sabun ile beraber avuç içleri güzel bir şekilde ovulmaya başlanır. İşlem bununla bitmez. İlk olarak sağ el ile sol el ovulmaya başlanır. Bu aşamada sol elin sırt kısmı ve parmak araları güzel bir şekilde ovulur. Daha sonrasında aynı işlem sol el tarafından sağ ele uygulanır. Avuç içleri birbirine bakacak şekilde parmak araları güzel bir şekilde ovulur. Ardından avuç içleri yine birbirine bakacak şekilde bu sefer parmaklar kenetlenir. Ardından da aşağı yukarı oynatılır ve parmaklar güzel bir şekilde temizlenir.

Sol el ile sağ elin başparmağı güzelce ovulur. Sonrasında aynı şey sağ el ile sol elin başparmağı için yapılır. Sağ elin parmakları sol elin avuç içlerine koyulur tırnak içleri ile avuç içi iyi bir şekilde ovulur. Aynı şey diğer el için de yapılır. Sağ el ile sol bilek güzel bir şekilde ovulur. Sol ile de sağ elin bileği ovulur. Eller akan suyun altında bütün sabun yok olana kadar dikkatli bir şekilde durulanır. Eller kağıt havlu ile kurulanır. Ellerin kurulanmış olduğu kağıt havlu ile musluk kapatılıp kağıt havlu çöpe atılır. Eller böylece güvenli bir hale getirilmiş olur. Bu işlemin başarılı olması için yaklaşık olarak 30 saniye sürmesi gerekmektedir.

Hassas deriye sahip olan insanlar, el hijyeni konusunda ciddi anlamda sorunlar yaşayabilir. Böyle kişilerin el derilerinde egzama ya da dermatit oluşabilir. Genel olarak bu sorun ciltte koruyucu olarak yer alan koruyucu yağların antiseptik veya sabun ile uzaklaşması sonucunda ortaya çıkar. Böylesi durumlarda yıkama sonrasında nemlendirici krem uygulaması yapılabilir. Aynı zamanda parfümsüz sabunların da tercih edilmesi gerekir. Kullanılacak olan nemlendirici krem her yıkamanın sonrasının yanı sıra ellerin kuruduğunun hissedildiği her an tercih edilebilir.

 

Sosyal El Yıkama

Özellikle de konu Corona virüs olduğu zaman artık el hijyeni konusu hiç olmadığı kadar önemli bir hale gelmeye başladı. İnsanlar artık sağlıklarına çok daha fazla dikkat ediyorlar. Çünkü bu virüs oldukça hızlı bir şekilde yayılıyor. Öyle ki en ufak bir dikkatsizlik sonucunda ortaya çıkacak sonuçlar onlar için oldukça tehlikeli olabilir. İnsanların bir kısmı evlerinde olsa da çalışmak zorunda kalan kişiler günlerinin büyük bir kısmını dışarıda geçiriyorlar. Dolayısıyla bu durumda ellerin temiz kalması son derece önemli.

Hijyenik bir şekilde ellerin yıkanması da bu aşamada çok daha önemli bir hale gelmiş oluyor. Bu tarz el yıkama işlemi için anti mikrobiyal sabunların yanı sıra kendiliğinden kuruyan ve belirli bir alkol oranına sahip antiseptikler tercih edilir. Bu tarz el yıkamalarda süre en az 30 saniyedir. Tabi ki bu aşamada dikkat edilmesi gereken şey ürünlerin doğru şekilde kullanılmasıdır. Özellikle de hassas cilde sahip olan kişilerin devamlı olarak böylesi tarzda ellerini yıkaması ellerinde sorunların oluşmasına neden olabilir. Bunların olmasının engellenmesi adına ellerin özenli bir şekilde doğru ürünler ile yıkanması gerekir.

 

Cerrahi El Yıkama

İnsanların büyük bir kısmı özellikle de televizyonlarda sağlık ile alakalı programlarda, burada el hijyeni sağlanması adına çok daha farklı çalışmaların yapıldığını görebilirler. Çünkü özellikle de operasyona girecekleri zaman el hijyenlerine çok daha fazla önem verirler. Bu aşamada yapacakları en ufak bir yanlışlık sonrasında hastanın hayati fonksiyonları ile alakalı ciddi anlamda sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunların oluşmaması adına temizlik konusuna son derece fazla önem verirler. Böylesi bir el yıkama için kullanılan ürünler çok daha farklıdır. Böylesi bir el yıkama için yeterli oranda antiseptik içerikli povidon iyod/klorokhegsidin antiseptik solüsyon avucun içerisine alınır. Ardından tırnak uçlarından başlanacak şekilde parmaklar, parmak araları, eller, kollar dirsekten parmak yukarıya kadar iyi bir şekilde ovalanarak yıkanmaya başlanır.

Tek kullanımlık fırça kullanılarak tırnaklar ile tırnak dipleri fırçalanır. Bu aşamada önemli olan şey ise fırçalamanın cildi travmatize etmemesine özen gösterilmesidir. Bunun için uygun sertlikte fırça kullanılmalıdır. Yıkama işlemi genel olarak parmak uçlarından dirsek bölgesine doğru olacak şekilde yapılmalıdır. Durulama ise yine ellerden dirseklere doğru gerçekleştirilmelidir. bu işlem birkaç kere tekrarlanırken yıkama süresi ise solüsyonun türüne bağlı olarak 3 ila 5 dakika arasında değişim gösterir. Yıkama işlemi esnasında herhangi bir yere dokunulmaması gerekir. Dokunulduğu halde tekrardan aynı işlemlerin tekrarlanması gerekir.

 

Eller Yıkanırken Atlanılan Yerler

Birçok insan el yıkama konusuna yeteri kadar önem vermiyorlar. Ellerinin etkili şekilde yıkandığını ve el hijyenlerini sağladıklarını düşündükleri zamanlarda bile pek çok yeri atlıyorlar. Böyle olunca da ellerindeki virüs ve bakterilerin tam anlamıyla giderilmesi de pek mümkün hale gelmiyor. İnsanların büyük bir kısmının en fazla unuttukları yerlerin başında ellerin üst kısımları geliyor. Bu bölgeyi önemsemedikleri için de ne kadar isteseler de tam anlamıyla bir temizlik işlemi sağlanamıyor. Halbuki aynı iç kısımları olduğu gibi dış kısımların da etkili olarak temizlenmesi gerekir. Aynı zamanda parmak iç kısımların temizlenmesi de yine çoğu zaman unutulan yerler olur. Bunlara dikkat edilerek el hijyeni sağlanmış olur.

El Hijyeni ve korona virüsünden korunma konusunda Koronavirüs Nasıl Bulaşır konumuzu incelemenizi tavsiye ederiz.