Dezenfektan,el,hijyeni,korona,virüs,covid19
Dezenfektan
27 Mayıs 2020
Hibi,hijyen,bilekliği,dezenfektan,antiseptik,korona,antibakteriyel,nemlendiricili,el,cilt,hijyeni
El Hijyeni
2 Haziran 2020
Tümünü Göster

El Dezenfektanı

el,dezenfektanı,dezenfektan,hijyen,antiseptik,korona,virüs

El Dezenfektanı konusu özellikle de son dönemlerde hakkında en fazla araştırma yapılan konulardan bir tanesi. Corono virüs’ün de ülkemizde kendini göstermesi ile dezenfektan konusu çok daha önemli bir hale geldi. Ancak yalnızca Corona virüs için dezenfektan konusu dikkate alınmamalıdır. Bununla beraber virüs kaynaklı hastalıklardan korunmak için kişisel hijyene dikkat etmek önemlidir. Sürekli olarak ellerin yıkanabilmesi çoğu zaman mümkün değildir. Böylesi durumlarda ise devreye el ve yüzey temizliğine yardımcı ürünler gelir. Bu ürünlerin başında ise dezenfektan yer alır. Konu hijyenik temizlik olduğu zaman ortak olarak kullanılan bazı yöntemler bulunur. Bu yöntemler sayesinde gerek insanlar gerekse onların bulundukları alanlar ve tükettikleri yiyeceklerin temizliğinin etkili şekilde sağlanması gerçekleştirilmiş olur. Şimdilerde insanların bu konudaki düşüncelerinin fazlalaşması ile beraber de el dezenfektanı kavramı daha önemli bir hale gelmeye başlamış oldu. Doğru ürünlerin kullanılmaya başlaması ile beraber de ortaya çıkacak olan sonuçlar tam anlamıyla istekleri yerine getirmeyi başarır.

 

El Dezenfektanı Ne İşe Yarar?

 

Ellerin temizliği virüs kaynaklı hastalıklarda oldukça önemlidir. Çünkü virüsler eller üzerinden kolaylıkla insanlara bulaşabilir. Bunun olmasının engellenmesi adına da ellerin uzun süre sabun ve su ile yıkanması gerekir. Ancak günlük koşturma içinde su ve sabuna ulaşmak her zaman mümkün olmayabilir. Böylesi durumlarda ise devreye dezenfektan çeşitleri girer. Su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı antiseptik kullanılabilir. Böylece ellerde yer edebilecek olan virüsler kolaylıkla yok edilebilir. Günümüzde piyasada çok fazla sayıda dezenfektan bulunmakta. Bunlar arasından seçimin ise doğru şekilde yapılması gerekir.

Dezenfektan çeşitleri incelenirken mutlaka alkol oranı %70 ila 90 arasında olanlar seçilmelidir. Hali hazırda bu dezenfektanlarda “virüslere karşı etkilidir.” Uyarısı yer alır. Bu şekilde yazılan dezenfektanlar virüslerin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlar. Dolayısıyla bunları ellerde, kıyafetlerde ve zeminlerde kullanmak mümkündür. El dezenfektanı kullanımı öncesinde ise mutlaka kullanım talimatları da okunmalıdır. Lakin bu aşamada unutulmaması gereken en önemli şey, hiçbir dezenfektanın sabunun yerine geçmeyeceğidir. Bundan dolayı sabun kullanmanın ihmal edilmemesi gerekir.

 

Şimdilerde hazırlanmakta olan dezenfektanların pek çok farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerin doğru olarak incelenmesi, elde edilecek olan sonuçların etkili olması adına son derece önemli olacaktır. Genel olarak seçilecek dezenfektanın geniş bir öldürme yelpazesine sahip olması son derece önemlidir. Çünkü ne kadar geniş bir öldürme yelpazesine sahip olursa, kullanılacağı alanda istenilen sonuçların elde edilmesi de o denli mümkün olacaktır.

 

Dezenfeksiyon İşlemi Nasıl Yapılır?

İnsanların büyük bir kısmı dezenfektan ürünlerini seçerken dikkat ettikleri diğer bir detay ise ekonomik olmasıdır. Bu sayede insanlar diledikleri zaman kullanabilmeleri adına dezenfektanlara ulaşma imkanına erişebileceklerdir. Aşırı oranlarda pahalı olan dezenfektanlar ne yazık ki istekleri yerine getirme anlamında sorunları da beraberinde getirebileceklerdir. Normalde konu bu tarz ürünler olduğu zaman pek çok kişinin düşündüğü şeylerden biri, bunların kullanılabilirliği oluyor. Pratik kullanıma sahip olmayan ürünler çoğu zaman etkili olsa da tam anlamıyla tercih edilemiyor. Ancak son dönemlerde meydana gelmekte olan gelişmeler ile beraber ürünlerin kullanımları oldukça kolay bir hale geldi. Tabi ki bu özellik, herkesin dilediği zaman kullanabileceği anlamına gelmiyor.

Mutlaka yapılacak olan dezenfeksiyon çalışmalarını alanında deneyimli isimlerin yapmaları gerekmektedir. Böyle olmazsa ortaya istenmeyen tarzda sorunlar çıkabilecektir. Birçok kişi bu tarzda ürünlerin zehirleyici olduklarını düşünebiliyorlar. Gerçekte ise doğru kullanımları sonrasında herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır. Zehirleyici olmamasının yanı sıra kaliteli bir dezenfektanın korozif olmaması da yine önemli detaylardan biri olarak ön plana çıkıyor. Günümüzde çevre oldukça önemli bir faktör. Çevreye zarar verecek olan ürünler asla istenilenlerin yerine getirilmesini tam olarak sağlamayacaktır.

 

El Dezenfektanı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde piyasada insanların isteklerine göre hazırlanmakta olan pek çok farklı sayıda dezenfektan ürün ortaya çıkmaktadır. Bu ürünlerin her birinin kendine özgü bazı özellikleri vardır. Bu özelliklerin her birinin dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. Çünkü her bir ürün ne yazı ki amaçları net olarak ortaya koyamayacaktır. Ürünlerin dikkatlice incelenmesi sonrasında yapılacak olan seçimler her zaman etkili olacaktır. Ürünlerin özellikleri ne kadar iyi bilinirse, kullanımları ile alakalı yaşanabilecek olan sorunların ortadan kaldırılması da o denli kolay olacaktır. İnsanlar da bu ürünleri kullanırken istedikleri sonuçları rahatlıkla elde etmiş olacaklardır. Bundan dolayı dezenfektan ürünleri arasından seçimler yapılırken kardakilere akıllarda yer edebilecek olan soruların tamamı sorulmalıdır. Daha sonrasında alınacak olan cevaplar ile beraber doğru seçimler rahatlıkla yapılır. Seçilecek olan dezenfektanın doğru şekilde kullanılması ile beraber de bulunulan alanda hijyen sağlanır. Böylelikle de ortaya çıkabilecek olan ve ileride ciddi sorunlara sebep olacak sonuçlar engellenmiş olur.

 

Dezenfektan Kullanımı Nasıl Olmalı?

İnsanların bir kısmı dezenfektanların yalnızca ellerde kullanıldığını düşünebilir. Gerçekte ise dezenfektan kullanım alanı son derece geniştir. Bu aşamada doğru olan şey ise doğru zamanda doğru yerde kullanılmasıdır. Aksi durumda kullanılacak olan ürün asla istenilen etkiyi tam olarak karşı tarafa verilmeyecektir. Böylesi durumlar ile karşılaşmak istemeyen kişilerin ise dikkat etmeleri gereken çeşitli noktalar bulunur. Her bir noktanın üzerinde özenle durulması halinde, elde edilecek olan sonuçlar son derece etkili olur. Şimdilerde özellikle de mevcutta yer alan Corona virüs durumundan ötürü temizlik konusu çok önemli hale geldi. Bu durumun sonucunda da dezenfektan kullanımında gözle görülür bir artış ortaya çıkıyor. Ancak doğru şekilde bu tarzda ürünler kullanılırsa ortaya ne yazık ki istenmeyen durumlar çıkacaktır. Zehirlenmelere kadar varacak olan bu durumların oluşmasının engellenmesi adına ise dikkat edilecek olan pek çok ayrıntı bulunur.

 

Özellikle de konu yaşlılar, kronik rahatsızlığı olanlar ve çocuklar olduğu zaman bu tarzda ürünlerin kullanımlarının önemi de artıyor. Genel olarak bilinen kanının aksine bu grupta olan kişilerin kişisel temizlikleri için el dezenfektanı kullanırken üzerinde durmaları gereken bazı konular bulunur. Tüm bu konulara dikkat edilmesi ile beraber insanlar gönül rahatlığı ile diledikleri gibi böylesi temizlik ürünlerini kullanmaya devan edebilirler.

Dezenfektan Kullanımında Püf Noktalar

Genel itibari ile günümüzde farklı markalar temizlik ürünleri üretmeye başlamış durumda. Ancak gerekli izinleri almamış, incelemeleri yapılmamış tarzdaki ürünler asla tercih edilmemelidir. Çünkü bu ürünlerin içerisinde yer almakta olan alkol oranı tam olarak belli değildir. Bu durumun sonucu olarak da ortaya çıkacak sonuçlar tam olarak bilinemez. İnsanlar kendilerini koruduklarını zannederken aslında çok daha büyük sorunlar ile karşı karşıya kalabilirler. Bu tarz durumların olmasının engellenmesi adına mutlaka bu alanda çalışmalar yapmakta olan isimlerin ürettikleri dezenfektan ürünleri içerisinden seçimlerin yapılması gerekmektedir.

İnsanların bir kısmı dezenfektan ürünlerini meyve ve sebzelerde de kullanıyorlar. Yaptıkları bu işlemde temel amaç ise temizlik. Ancak dezenfektanların içerisindeki maddeler etkin. Lakin bunlar vücuda ciddi anlamda zarar da verebilir. Hali hazırda meyve ve sebzelerde hijyen ve böceklere karşı çeşitli ürünler kullanılır. Bunların üzerine bir de dezenfektan ile yıkanmaları sonucunda ciddi anlamda sorunlar de meydana gelebilir. Bunların olmasının engellenmesi adına dezenfektanların kullanımlarına dikkat edilmelidir.

Parfüm ve nemlendiriciler ile etil alkol yani etonalün birleşimi dezenfektanları oluşturur. İçerisinde yer alan alkol oranı yüksek olduğu zaman özellikle de 5 ila 11 yaş arasındaki çocuklar için kötü etkilere sahip olabilir. Çünkü bu ürünler deriye sürüldüğü zaman deri aracılığı ile içe alınır. Dezenfektanlar ile ellerin temizlenmesinden sonra burna, ağza ya da yüze götürüldüğünde vücuda alınabilir. Sık kullanımlarda ise vücuda çok daha fazla alınmış olur. Dolayısıyla bu gruptaki kişilerin dezenfektan kullanımının sınırlı olması gerekir. Genel olarak etkili bir temizlik için mümkün olduğu kadar su ve sabun ile temizliklerini yapmalıdır. Böylelikle meydana gelebilecek olumsuz sonuçların da engellenmesi sağlanmış olur.

 

Corona Virüs’e Karşı Dezenfektan Kullanımı

 Genel olarak son aylarda insanların büyük bir kısmının son dönemlerdeki en büyük konusu Corona virüs. Bu virüs çeşitli şekillerde insanların vücutlarına girmekte. Belirli aralıklar ile mutasyona uğramakta olsa da temel olarak dikkat edilmesi gereken noktalardan biri temizlik. İnsanların bir yandan sosyal mesafeye uyarken diğer bir yandan da kişisel temizliklerine dikkat etmesi gerekir. Virüslerin insanların vücutlarına girmesini engellemenin pek çok farklı yolu var. Eller ise en fazla temasın olduğu yerlerden bir tanesi. El dezenfektanı kullanımı ile beraber de virüslerin buralarda yaşamalarının engellenmesi hedeflenir. Fakat yalnızca ellerde kullanılması yetmez. Bununla beraber de doğru zamanda doğru yerde dezenfektanların kullanılması gerekir. Normalde konu en etkili temizlik olduğu zaman insanların akıllarına genel olarak gelen şeyler su ve sabundur. Ancak bunlara ulaşılamadığı durumlarda ise devreye bu ürünler girer. Ve doğru şekillerde kullanıldıkları takdirde ortaya istenilen tarzda sonuçlar çıkar.

 

El Dezenfektanı Kullanımı Nasıldır?

Şimdilerde virüse karşı kullanılmakta olan dezenfektan ürünleri alkol içerir. Alkol da kısa süre içerisinde buharlaştığı için 2 ile 5 saniye içerisinde buharlaşır ve bu esnada da mikroorganizmaların büyük bir kısmını da öldürmeyi başarır. Dolayısıyla eller için hazırlanmış olan bu ürünlerin kullanılması esnasında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunur. Aksi halde seçilecek olan dezenfektan asla etkili tarzda sonuçların ortaya çıkmasını sağlamayacaktır. Dolayısıyla eller için dezenfektan kullanımı esnasında ilk olarak elin avuç içerisine bir miktar dezenfektan dökülmesi gerekir. Hızlı bir şekilde uçacağı için de daha sonrasında hemen avuç içi ve dışında parmak araları ile bilek içine ovalanarak yayılmalıdır. Yaklaşık olarak 2 3 saniye içerisinde bakterileri ve virüsleri öldürme özelliği vardır. Bundan ötürü de hızlı bir şekilde el üzerinde yayılması önemlidir.

 

İnsanların büyük bir kısmı el dezenfektanı ürünler ile alakalı akıllarında soru işaretleri kalabilir. Bu soruların başında ise ürünlerin virüslere karşı etkili olup olmadığıdır. Gerçekte ise bu tarzda ürünler zarflı virüslere karşı ciddi anlamda etkilidir. Dolayısıyla bunların doğru şekilde kullanılabilmeye başlaması ile beraber özellikle de dışarıda el temizliği sağlanmak istendiği zaman en etkili sonuçların ortaya çıkmasını da sağlamış olur.

 

Açık ve Kapalı Alanda Dezenfektan Kullanımı

 İnsanların bir kısmı için konu dezenfektanlar olduğu zaman akla öncelikli olarak kişisel ürünler gelebiliyor. Gerçekte ise dış mekanların da aynı şekilde dezenfekte edilmesi gerektiği ile alakalı görüşler ortaya çıkabiliyor. Bu tarz durumlarda ise insanlar ikiye ayrılıyor. Bir kısım insanlar mutlaka düzenli olarak açık alanların dezenfekte edilmesi düşüncesinde. Bu sayede onlara göre gerekli olan temizlik sağlanmış olabilir. Ancak uzmanlar çoğu zaman onlar ile aynı görüşte olmuyor. Bu tarz alanlarda aşırı derecede dezenfekte işleminin yapılması, onlara göre ekolojik çevreye zarar verecektir.

Evler, iş yerleri ve toplu taşıma araçlarında dezenfektan kullanımlarında ise dikkat edilmesi gereken çeşitli detaylar bulunur. Bu detayların başında ise dezenfekte işleminin sıklığıdır. Şehirlerarası otobüs ve uçaklar için dezenfekte işlemi seferler sonrasında rahatlıkla yapılabilir. Kapalı alanlarda ise dezenfeksiyon işlemi için belirli ürünlerin kullanımları ile beraber arzu edilen sonuçlara ulaşılabilir. Bu aşamada önemli olan şey kullanılacak ürünlerin oranlarıdır. Doğru oranlarda ürünlerin kullanılmaya başlaması ile beraber havada yer almakta olan bakteri ve virüslerin ortadan kaldırılması sağlanmış olur.

 

Dezenfektan Çeşitleri

Kullanımı oldukça eski olsa da el dezenfektan konusunda istekler son dönemlerde hiç olmadığı kadar artış göstermeye başladı. İsteklerin bu kadar fazla olması sonrasında ise bu tarz ürünlerin çeşitleri ile alakalı incelemeler hız kazandı. Lakin insanların bir kısmı genel olarak dezenfektan ürünlerinin tek bir çeşitte olduğunu düşünebilmekte. Bu durumda da seçimlerini ister istemez yanlış yapıyorlar. Şimdilerde yapılacak olan araştırmaların sonucunda da görülebileceği üzere bu konuda üretilen ürünler oldukça geniş bir yelpaze üzerinden hazırlanıyor. Dolayısıyla insanların yapmaları gereken en önemli şey, doğru dezenfektan ürünler arasından seçim yapmak olmalı. Aksi halde yani yanlış seçimler sonrasında ortaya çıkacak olan sonuçlar çok daha ciddi olabilir.

Dezenfektan Özellikleri

Her bir dezenfektanın kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Dolayısıyla bunlar arasından seçimler yapılırken mutlaka hangi amaç ile kullanılacağının net olarak belirlenmesi gerekir. Örneğin el için hazırlanılan dezenfektanlar ile halojen bazlı dezenfektanlar ne yazık ki aynı özelliklere sahip değildir. Aynı zamanda bu iki farklı dezenfektan kesinlikle benzer şeyler için kullanılamaz. Kullanıldığı takdirde ortaya çıkacak olan sonuçlar asla düşünüldüğü gibi olmayacaktır. Bunların olmasının engellenmesi adına dezenfektanların özellikleri net olarak belirlenmelidir. Daha sonrasında bunların arasından seçimler yapılarak istenilen yerlerde kullanılabilecektir. Şimdilerde en fazla kullanılan 4 farklı tipte dezenfektan çeşidi bulunur.

Termal dezenfeksiyon çalışmalarında 65 ila 140 derecelik sıcaklığın etkisi ile mikroorganizmaların yok edilmesi hedeflenir. Lakin bu yöntem her yüzeyde ne yazık ki etkili şekilde kullanılamaz. Bundan dolayı da dezenfeksiyon işlemi ağırlıklı olarak kimyasal ürünler kullanılarak yapılır.

 

Dezenfektanlar Nasıl Çalışır?

Dezenfektanlar genel olarak mikroorganizmaları iki farklı şekilde yok edebilmektedir:

Hücre zarının tahrip edilmesi şeklinde: .dezenfektan çeşitleri genel olarak mikroorganizmaların hücre zarını parçalar. Böylelikle de stoplazmasının akmasına neden olur. Besi suyunu kaybedecek olan hücreler de bu sayede ölmüş olur. Bu tarz sonuçların ortaya çıkartılabilmesi adına Q.A.C. , alkol ve aldehid bazlı dezenfektanların kullanılması gerekir.

Hücre çekirdeğinin tahrip edilmesi şeklinde: Dezenfektan ürünleri mikroorganizmaların hücre çekirdeğine kadar ulaşır. Daha sonrasında ise hücreyi tahrip eder ve onu öldürür. Bunu halojen bazlı dezenfektanlar gerçekleştirir.

Dezenfektan Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak dezenfektanlar;

Q.A.C. (Quaternary Ammonium Compounds) bazlı

Halojen bazlı (klor, iyot ve bileşikleri, kloramin, hipoklorit ve iyodofor gibi)

Alkol bazlı (etil alkol ya da ispprpoilalkol)

Perasetik asit bazlı

Biquanid

Amfoterik

Aldehid bazlı

Yüksek alkali ve asitler

Yukarıda yer almakta olan dezenfektanlar içerisinden ilk dört tanesi oldukça yaygın şekilde tercih edilmektedir.

Quaternary Ammonium Compounds (Q.A.C.) Bazlı ve Halojen Bazlı Dezenfektanlar

 Q.A.C. bazlı dezenfektanlar genel itibari ile QUATS olarak tanımlanırlar. Bu dezenfektanlar incelendiği zaman da görülebileceği üzere asit kökenli ürünler ile formüle edilmişlerdir. Geniş spektrumlu olan bu dezenfektan çeşidinin etki süresi de oldukça uzun olmaktadır. Dezenfektanın uygulanmasından sonra etkisini net olarak gösterebilmesi adına belirli bir süre boyunca uygulama yapılan alanda bekletilmesi gerekir. Ve daha sonrasında da mutlaka durulanması gerekir. Diğer dezenfektan ürünlerine oranla QUATS dezenfektanların ücretleri biraz daha pahalı olabilir.

Aynı zamanda cildi tahriş etme özelliği de bulunur. Uygulama genel olarak püskürtme şeklinde yapılır. Püskürtülmesi esnasında ortaya çıkacak olan damlacıklar ise burun, solunum yolları ve boğazda tahriş edici şekilde kendini gösterebilir. Bundan dolayı uygulama esnasında ve sonrasında dikkatli olunmalıdır. Cilt ile temas etmesi durumunda mutlaka temas edilmiş olan bölge iyi bir şekilde bol su ile yıkanmalıdır. Eğer ki göz ile temas etmişse ya da yutulmuşsa hiç zaman kaybetmeden mutlaka tıbbi müdahale gerektirmektedir. Aşındırıcı bir özelliğe sahip olmadığı için bütün yüzeylerde herhangi bir sorun meydana gelmeden rahatlıkla kullanılabilir.

 

Klor ve klor içerikli temizleyiciler

Klor ve klor içerikli temizleyiciler zayıf alkali ve oldukça güçlü oksidanlar olarak bilinmektedir. Asidik olan kimyasallar ile karıştırılmaları sonrasında ortaya zehirli ve tahriş edici gazlar çıkar. Bu gazlar ise yaralanmaların yanı sıra ölüme dahi neden olabilir. Geniş spektrumlu olmasının yanı sıra düşük konsantrasyonlarda dahi çok kısa bir sürede aktive olma özelliğine sahiptir. Hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Diğer dezenfektan çeşidine oranla oldukça ekonomiktir. Klor, gerek içme suyu gerekse sebze meyvelerin dezenfeksiyonlarında da sıklıkla tercih edilir.

Oldukça güçlü bir ağartıcıdır ve yüzeylerde aşındırıcı bir etkiye sahip olması ile ön plana çıkmaktadır. Fazla derecelerde seyreltik solüsyonlar dahi başta giysiler olmak üzere plastik ya da kauçuk yüzeylere dahi ciddi anlamda zararlar verebilmektedir. Klorlu ürünler incelendiği zaman da görülebileceği üzere yapı bakımından alkalidir. Yüksek konsantrasyonda veya sıcak suda paslanmaz olan yüzeylere dahi ciddi anlamda zarar verebilirler. Bu tarz ürünlerin karanlık yerlerde saklanması gerekir. Aynı zamanda sıcaklık ve güneş ışığından da uzak tutulması önemlidir.

İyotlu olan el dezenfektanı çeşitleri ise genel olarak asidik yapıya sahiptir. Bunların buharları insanların solunum yolları için tahriş edici bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı da kesinlikle solunmasından kaçınılması gerekir. Eğer ki diğer kimyasallar ile karıştırılırsa yaralanmalara yol açar. Aynı zamanda çıkacak olan gazın solunması da ölüme sebep olabilmektedir. İyot içerikli ürünler araç gereçleri, giysileri ve cildi lekeleyebilecektir. Özellikle de plastik olan maddeler iyot lekelerine karşı oldukça hassas olmaktadır. Asidik yapıya sahip olmalarından ötürü pirinç, teneke, alüminyum ve bakır tarzındaki yumuşak malzemelerin de aşınmasına neden olabilir.

 

Alkol Bazlı Dezenfektanlar

 Bunların içerisinden en yaygın olanlar etil alkol ve isopropildir. Geniş spektrumlu olmasına rağmen etki süresi maksimum 5 dakika gibi oldukça kısa sürelidir. Etkili olabilmesi adına mutlaka yüksek konsantrasyonda kullanılması gerekir. Bunun için etil alkol %70-95, isopropil alkol oranı %30 olabilecektir. Nispeten pahalı olabilen bu tarzda el dezenfektanı ürünlerinin bir diğer özelliği ise durulama gerektirmeyen bir yapıya sahip olmasıdır. İspirto yani metik alkol zehirli bir madde olduğu için özellikle de mutfaklarda dezenfeksiyon amacı ile mutlaklarda kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

 

Perasetikasit Bazlı Dezenfektanlar

Preasetik asit genel itibari ile yumuşak metalleri aşındırma özelliğine sahiptir. Bundan dolayı kullanımları esnasında çok dikkatli olunması gerekmektedir. Oldukça ciddi derecede güçlü bir oksidan olduğu için işlem esnasında oksijen ortaya çıkar. Deri ile temas etmesi durumunda birkaç dakika boyunca yanma hissi ortaya çıkar.

Etkilenecek olan yer bir anda bembeyaz olur. Perasetik asit oldukça güçlü, karakteristik bir asit kokusuna sahiptir. Bundan dolayı da buharı ciddi anlamda tahriş edici bir özelliğe sahiptir. Sadece gıda üretim tesislerinin dolaşım hatlarında kullanılmaktadır. Bundan dolayı da cilt ile temas etme şansı çok da fazla olmamaktadır. Bu ürün diğer oksidanlardan daha uzakta ve serin bir yerde saklanması son derece önemlidir.

Yalnızca dezenfektan kullanımı korona virüsden korunmak için yetmez. Konuyla ilgili Korona virüsü korunma yolları nelerdir? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye etmekteyiz.