maske,kullanımı,korona,virüsü,covid-19,virüs
Maske Kullanımı
4 Haziran 2020
Sağlık,İçin,Maske,Kullanımı
Sağlık İçin Maske Kullanımı
16 Haziran 2020
Tümünü Göster

El antiseptiği

el,dezenfektanı,dezenfektan,hijyen,antiseptik,korona,virüs,

El antiseptiği, el hijyenini sağlamak,elleri koronavirüs covid-19 virüsü vb. virüslerin yol açtığı enfeksiyonlardan korumak için kullanılır. El antiseptiği konusu özellikle de son yıllarda iyice önem kazanan konulardan biri haline gelmiş durumda. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise ellerin gün içerisinde çok sık kullanılması. Ancak böylesine sık kullanılmasına rağmen ellerin temizliği çok fazla önemsenilen bir konu değil. Oysaki yurtdışında bu konuya çok fazla önem veriyorlar. Çok ufak yaşlardan itibaren insanların el temizliklerine dikkat etmeleri adına gerekli olan adımların tamamı atılıyor. Daha çocukluktan itibaren bu konu ile alakalı gerekli olan bilgileri alırlar. Aldıkları bu bilgileri ilerleyen zamanlarda ise uygulamalı şekilde kullanmaya devam ediyorlar. İnsanlar elleri ile yalnızca bir şeyleri tutmazlar. Bununla beraber de dışarıda yer almakta olan bakteriler ile temas halinde olmaktadırlar.

Böyle olunca da ellerde yer almış olan tek bir mikrop bile insanlar fark etmeden onların vücutlarına geçmiş olur. Aynı zamanda yenecek olan yiyecekler temiz olsalar dahi eğer ki eller doğru şekilde temizlenmemişse ne yazık ki kirlenecekler ve bu şekilde vücuda gireceklerdir. Bunların mikroplu şekilde yenmesi sonucunda da farklı hastalıklar ortaya çıkacaktır. Şimdilerde ise hijyen daha öncesinde olmadığı kadar önemli bir hale gelmeye başladı. Bunun en büyük nedenlerinin başında ise COVID-19 salgın hastalığı geliyor. Ortaya çıktığı ilk günden bu yana kısa süreler içerisinde yayılmaya başlayan bu hastalıktan korunmanın en önemli yollarından biri ise ellerin doğru şekilde yıkanması.

İnsanların bir kısmı ne yazık ki el yıkama konusunda çok fazla bilgiye sahip değiller. Bundan dolayı da üstünkörü şekilde ellerini yıkıyorlar. Bunun sonucunda ise eller tam olarak temizlenmiyor. Aynı zamanda kimi zaman insanlar ellerini su ve sabun ile yıkamak için doğru yerde olamıyorlar. Ve bu tarz bir durumda ne yapacaklarını tam olarak bilemiyorlar. İşte tam da bu noktada devreye el antiseptiği ürünleri giriyor. Farklı modellerde hazırlanmakta olan bu ürünler ile beraber insanlar nereye giderlerse gitsinler fark etmez, ellerini her zaman temiz ve hijyenik şekilde tutmayı da başarmış oluyorlar.

 

El Antiseptiği Ne İşe Yarar?

Genel itibari ile son derece önemli bir konu olmasına rağmen el hijyeni insanların ikinci plana attığı konulardan bir tanesi. Böyle olunca da pek çok hastalık aslında dikkatli olunsa kapılmayacak hastalıkların kapılması gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. İnsanların bir kısmı ellerin yıkanmasının önemini tam olarak kavrayamıyor. Gerçekte ise ellerin doğru bir şekilde yıkanması sonrasında çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasının önüne geçilmesi sağlanmış oluyor. Ellerin o sırada doğru yıkanabilememesi durumunda ise devreye antiseptik ürünler giriyor. Pek çok insan antiseptiklerin ne olduğu ile alakalı çok fazla bilgiye sahip değiller. Bundan dolayı da onların isteklerini yerine getiremeyeceği gibi bir düşünceye sahip olabiliyorlar.

 

Antiseptik maddeler genel olarak enfeksiyonu engellemek amacı ile kullanılır. Bunların kullanım alanları içerisinde cilt ve mukoza tabakası da yer alıyor. Günümüzde yalnızca medikal alanda kullanılmıyorlar. Aynı zamanda günlük hayatta da el antiseptiği olarak sıklıkla insanlar tarafından tercih ediliyorlar. Mikropların hızlı bir şekilde üremesini engellerler. Ancak kimi zaman dezenfektanlar ile karıştırılabilirler. Antiseptikler mikropların üremesini engelliyorken dezenfektanlar ise bunların üzerine ölümcül bir etkiye sahiptir. Antiseptikler yalnızca canlı dokuya uygulanabilmektedir.

 

El Antiseptiği Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Birçok insan özellikle de COVID-19 sorununun baş göstermesi ile beraber el antiseptiği ve hijyeni ile alakalı ciddi anlamda araştırmalar yapmaya başladılar. Bunun en büyük nedenlerinin başında ise virüslerin eller üzerinden çok kolay bir şekilde bulaşabiliyor olması. Özellikle de çalışmak ya da farklı sebeplerden ötürü dışarıya çıkmak zorunda kalan insanlar çok büyük risk altında. Çünkü kimi insanlar hastalık taşıyıcısı olduğunu bilmiyorlar. Buna rağmen dışarıda zaman geçiriyorlar. Onların temas ettikleri yerler ise risk faktörü içerisinde yer alıyor. Yani sağlıklı insanlar buralara daha sonrasında dokundukları zaman virüsler onlara geçme riskine erişiyor. Bunun olmasının engellenmesi adına ise ellerin düzenli olarak antiseptikler ile temizlenmesi gerekiyor. Birçok insan antiseptiklerin insanlara zarar verebileceğini düşünebiliyorlar. Gerçekte ise kaliteli bir antiseptik gerek deriyi gerekse vücut dokularını ve hücrelerini kesinlikle tahrip etmeyecektir. Aynı zamanda da mikroorganizmaların üremesinin de önüne geçilmiş olacaktır.

 

El Antiseptiğinin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Eller için çeşitli nedenler ile antiseptik kullanılmak istendiği zaman bu konuda dikkatli bir şekilde araştırmaların yapılması gerekir. Bu aşamada içerisinde yer almakta olan biyosit konsantrasyonu son derece önemli bir hale gelmektedir. İçerik ne kadar iyi bir şekilde hazırlanmışsa, cilde etmiş olacağı etki de o denli iyi olacaktır. El antiseptikleri kullanılacağı şekle bağlı olarak farklı yöntemler ile tercih edilmelidir. Kimi antiseptikler ellere direkt olarak sürülebilir. Bu aşamada elin her yerine yedirilmiş olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Kimileri ise yaraların tedavisi amacı ile kullanılır. Burada ise önemli olan yaranın ürün ile kapatılmış olması ve iyice yedirilmesidir.

 

El Antiseptiği Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde konu el antiseptiği olduğu zaman insanların karşılarına birçok farklı tarzda ürün çıkıyor. Çünkü hali hazırda antiseptikler kendi içinde oldukça çeşitli olmaları ile biliniyor. Ancak bunların hepsi ne yazık ki eller için kullanılamıyor. Dikkat edilmediği takdirde de ortaya farklı sorunlar çıkabiliyor. Bunların ortaya çıkmasının engellenmesi adına ise kullanılacak olan ürünlere dikkat edilmelidir. Kaliteli bir araştırma sonrasında ise istenilen ürünlerin bulunması son derece kolay olacaktır.

 

Batikon

Genel olarak el ve vücut antiseptiği denildiği zaman ilk olarak akla gelen ürünlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Özellikle de küçük yaraların ilk yardımı için sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda jinekolojik muayenelerde, cerrahi işlemlerin esnasında mukozanın ve cildin etkili şekilde dezenfekte edilebilmesi adına tercih edilir. Cerrahi el dezenfektanı olarak ise devreye Baticonol scrub tercih ediliyor.

 

Etil Alkol

%70’lik çözelti şeklinde hazırlandıkları takdirde antiseptik solüsyon olarak rahatlıkla kullanılabilir. Bu aşamada önemli olan şey ise doğru şekilde kullanılabiliyor olmasıdır. Eğer ki gerekli görüldüğü şekilde kullanılırlarsa yaklaşık olarak iki dakika içerisinde cilt yüzeyinde yer alan bakterilerin %90’ı ortadan kaldırılmış olur. Ancak içerik olarak alkol olmasından ötürü mukozada ve açık yaralarda kullanılması son derece tehlikeli olabilmektedir.

 

Oksijenli Su

Konu ellerde ve vücutta yer almakta olan yaraların temizliği olduğu zaman ilk olarak kullanılan ürünlerden bir diğeri de oksijenli sudur. Bunun yanı sıra oksijenli su boğaz antiseptiği ve gargara olarak da sıklıkla tercih edilmektedir.

 

Antiseptik Kremler

Cilt yüzeyinde çeşitli nedenlerden ötürü enfeksiyonlar, ödemler ve iltihaplar oluşabilmektedir. Aynı zamanda ameliyat yaraları, derin kesikler ve yanıkların tedavi edilebilmesi adına da antiseptik kremlerin kullanımı son derece yaygın bir hale gelmektedir. kullanılacak olan bu kremler cilt dokusunun hızlı bir şekilde yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda da yanmış bölgeye ait tahribat ve acı oranını da azaltmaktadır. Bu tarz kremler ağız ve göz dışında cildin istenilen her bölümüne rahatlıkla sürülebilmektedir. Problemli bölgeye sürülecek olan krem daha sonrasında ovalanacaktır. Böylece cildin kremi emmesi de sağlanacaktır. Bu tarz kremler eğer ki açık yaralarda ya da derin kesiklerde kullanılmak isteniyorsa, kremin sürülmesinden sonra üzeri gazlı bez ile mutlaka kapatılmalıdır. İkinci kere krem kullanılacak ise de bölge öncelikli olarak su ile iyi bir şekilde temizlenmelidir.

El Dezenfektanı ile Temizlik konulu makalemizi de  okumanızı öneririz.