Koronavirüs,nasıl,bulaşır
Koronavirüs nasıl bulaşır?
17 Mayıs 2020
el,dezenfektanı,dezenfektan,hijyen,antiseptik,korona,virüs
El Dezenfektanı
29 Mayıs 2020
Tümünü Göster

Dezenfektan

Dezenfektan,el,hijyeni,korona,virüs,covid19

Dezenfektan, yüzeylerdeki mikroorganizmaları yok etmek için tasarlanmış kimyasal maddelerdir.  Dezenfektanlar mikropların hücre duvarını tahrip ederek veya metabolizmalarına müdahale ederek çalışır. Dezenfektanlar aynı anda temizleyen ve dezenfekte eden maddelerdir. Dezenfektanlar, daha fazla mikrop öldürür. Dezenfektanlar, bulaşıcı organizmaları öldürmek için hastanelerde, diş ameliyatlarında, mutfaklarda ve banyolarda sıklıkla kullanılır.

Dezenfektanlar bakterileri hızla öldürmek için kullanılır. Kullanılacak dezenfektan seçimi belirli bir duruma bağlıdır. Bazı dezenfektanlar geniş bir spektruma sahiptir, birçok farklı mikroorganizmayı öldürür, diğerleri daha az sayıda hastalığa neden olan organizmayı öldürür, ancak diğer özellikler için tercih edilirler, tuz ruhu gibi aşındırıcı, toksik veya ucuz olabilirler. Kolonya gibi %80 saf alkol içerip, toksik olmayabilirler. Evlerde kullandığımız çamaşır suyu da iyi ama toksik bir dezenfektandır.

 

Dezenfektan Çeşitleri Nelerdir?

Hava Dezenfektanları

Hava dezenfektanları tipik olarak havada asılı olan mikroorganizmaları dezenfekte edebilen kimyasal maddelerdir.

Alkol Dezenfektanları

Alkoller, bazen dezenfektan olarak kullanılır, ancak daha sıklıkla antiseptik olarak kullanılır, ayrım, alkolün canlı olmayan yüzeylerden ziyade canlı doku üzerinde kullanılma eğilimindedir.

Oksitleyici Dezenfektanlar

Oksitleyici maddeler, mikroorganizmaların hücre zarını oksitleyerek etki yapısını kaybeder ve hücrede ölüme yol açar. Çok sayıda dezenfektan bu şekilde çalışır. Klor ve oksijen güçlü oksitleyicilerdir, bu nedenle bileşikleri burada ağır bir şekilde bulunur.

 

Antiseptik nedir?

Antiseptik, mikroorganizmaların büyümesini durduran veya yavaşlatan bir maddedir. Cerrahi ve diğer prosedürler sırasında enfeksiyon riskini azaltmak için sıklıkla hastanelerde ve diğer tıbbi ortamlarda kullanılırlar.

 

Antiseptik ve dezenfektan arasındaki fark nedir?

Antiseptikler ve dezenfektanların her ikisi de mikroorganizmaları öldürür ve birçok kişi terimleri birbirinin yerine kullanır. Karışıklıklara ek olarak, antiseptiklere bazen cilt dezenfektanları denir.

Ancak antiseptikler ve dezenfektanlar arasında büyük bir fark vardır.

Dezenfektanlar tezgah üstü ve korkuluk gibi cansız yüzeylere uygulanırken vücuda antiseptik uygulanır.

 

Antiseptikler güvenli midir?

Bazı güçlü antiseptikler, cilde su ile seyreltilmeden uygulanırsa kimyasal yanıklara veya ciddi tahrişe neden olabilir. Evde antiseptik kullanıyorsanız, bir seferde bir haftadan fazla kullanmayın.

Dünya Sağlık Örgütüne göre:

Kendinizi ve başkalarını COVID-19’a karşı korumak için ellerinizi sık sık ve iyice temizleyin. Alkol bazlı el dezenfektanı kullanın veya ellerinizi sabun ve su ile yıkayın. Alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanıyorsanız, dikkatli bir şekilde kullandığınızdan ve sakladığınızdan emin olun.

 • Alkol bazlı el dezenfektanlarını çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Dezenfektanı nasıl uygulayacaklarını ve kullanımını nasıl izleyeceklerini öğretin.
 • Ellerinize bozuk para büyüklüğünde bir miktar uygulayın. Çok miktarda ürün kullanmaya gerek yoktur.
 • Alkol bazlı el dezenfektanı kullandıktan hemen sonra gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmaktan kaçının, çünkü tahrişe neden olabilir.
 • COVID-19’a karşı korunması önerilen el dezenfektanları alkol bazlıdır ve bu nedenle yanıcı olabilir. Ateşe veya pişirmeye dokunmadan kullanmayın.
 • Hiçbir koşulda, çocukların alkol bazlı bir el dezenfektanı içmesine veya yutmasına izin vermeyin. Zehirli olabilir.
 • Ellerinizi sabun ve su ile yıkamanın COVID-19’a karşı etkili olduğunu unutmayın.

 

Koronavirüs Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre koronavirüs hastalığı (COVID-19) yeni keşfedilen bir koronavirüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

COVID-19 virüsü bulaşmış çoğu insan hafif ila orta şiddette solunum hastalığı yaşayacak ve özel tedavi gerektirmeden iyileşecektir. Yaşlı insanlar ve kardiyovasküler hastalık, diyabet, kronik solunum hastalığı ve kanser gibi altta yatan tıbbi sorunları olanların ciddi hastalık geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Bulaşmayı önlemenin ve yavaşlatmanın en iyi yolu COVID-19 virüsü, neden olduğu hastalık ve nasıl yayıldığı hakkında iyi bilgilendirilir. Ellerinizi yıkayarak veya alkol bazlı bir ovma kullanarak ve yüzünüze dokunmadan kendinizi ve başkalarını enfeksiyondan koruyun.

COVID-19 virüsü, enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında öncelikle tükürük damlacıkları veya burun akıntısı yoluyla yayılır, bu nedenle solunum görgü kurallarını da uygulamanız önemlidir (örneğin, bükülmüş bir dirseğe öksürerek).

Şu anda, COVID-19 için spesifik aşılar veya tedaviler yoktur. Bununla birlikte, potansiyel tedavileri değerlendiren birçok klinik çalışma vardır. DSÖ, klinik bulgular elde edilir edilmez güncellenmiş bilgi vermeye devam edecektir.

Koronavirüsten Nasıl Korunursunuz?

Bazı basit önlemler alarak enfekte olma veya COVID-19’u yayma şansınızı azaltabilirsiniz:

 • Ellerinizi düzenli olarak ve alkol bazlı bir el ovarak temizleyin veya sabun ve su ile yıkayın. Neden? Ellerinizi sabun ve su ile yıkamak veya alkol bazlı el ovmak kullanarak ellerinizde olabilecek virüsleri öldürür.
 • Kendinizle başkaları arasında en az 1 metre mesafe bırakın. Neden? Birisi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda, burun veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Çok yakınsanız, kişinin hastalığı varsa COVID-19 virüsü de dahil olmak üzere damlacıklarda nefes alabilirsiniz.
 • Kalabalık yerlere gitmekten kaçının. Neden? İnsanların kalabalıklarda bir araya geldiği yerlerde, COIVD-19 olan biriyle yakın temasa girme olasılığınız daha yüksektir ve fiziksel mesafeyi 1 metre (3 feet) korumak daha zordur.
 • Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının. Neden? Eller birçok yüzeye dokunur ve virüsleri alabilir. Kirlendiğinde eller virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarabilir. Oradan, virüs vücudunuza girebilir ve size bulaşabilir.
  Hijyene Önem Vermelisiniz
 • Sizin ve çevrenizdeki insanların iyi bir solunum hijyeni uyguladığından emin olun. Bu, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirsek veya doku ile kaplamak anlamına gelir. Ardından kullanılmış dokuyu hemen atın ve ellerinizi yıkayın. Neden? Damlacıklar virüs yayıldı. İyi bir solunum hijyeni uygulayarak çevrenizdeki kişileri soğuk algınlığı, grip ve COVID-19 gibi virüslerden korursunuz.
 • İyileşene kadar evde kalın ve öksürük, baş ağrısı, hafif ateş gibi küçük semptomlarla bile kendini izole edin. Birinin sana malzeme getirmesini sağla. Evinizden ayrılmanız gerekiyorsa, başkalarına bulaşmasını önlemek için bir maske takın. Neden? Başkalarıyla temastan kaçınmak onları olası COVID-19 ve diğer virüslerden koruyacaktır.
 • Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, tıbbi yardım alın, ancak mümkünse telefonla önceden arayın ve yerel sağlık otoritenizin talimatlarını izleyin. Neden? Ulusal ve yerel yetkililer bölgenizdeki durum hakkında en güncel bilgilere sahip olacaklardır. Önceden aramak, sağlık uzmanınızın sizi hızlı bir şekilde doğru sağlık kuruluşuna yönlendirmesini sağlayacaktır. Bu ayrıca sizi koruyacak ve virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
 • DSÖ veya yerel ve ulusal sağlık otoriteleri gibi güvenilir kaynaklardan gelen en son bilgileri takip edin. Neden? Yerel ve ulusal yetkililer, bölgenizdeki insanların kendilerini korumak için ne yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmak için en iyi şekilde yerleştirilir.

 

El hijyeni Nedir?

El Hijyeni, el yıkama (elleri sabun ve suyla yıkamak), antiseptik el yıkama, antiseptik el ovma (yani köpük veya jel içeren alkol bazlı el dezenfektanı) veya cerrahi el antisepsi kullanarak ellerinizi temizlemek anlamına gelir.

 

Ellerinizi temizlemek şunları azaltır:
 • Potansiyel olarak ölümcül mikropların hastalara yayılması
 • Hastadan edinilen mikropların neden olduğu sağlık hizmeti sağlayıcısı kolonizasyonu veya enfeksiyonu riski.
 • Alkol bazlı el dezenfektanları, sağlık hizmeti sağlayıcılarının ellerindeki mikrop sayısını azaltmak için en etkili ürünlerdir.
 • Alkol bazlı el dezenfektanları çoğu klinik durumda ellerinizi temizlemek için tercih edilen yöntemdir.
 • Gözle görülür şekilde kirlendiklerinde, yemekten önce ve tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.
 • Ellerinizi sabun ve su ile temizlerken, önce ellerinizi su ile ıslatın, üreticinin önerdiği ürün miktarını ellerinize uygulayın ve ellerin ve parmakların tüm yüzeylerini kaplayan ellerinizi en az 15 saniye boyunca kuvvetlice ovalayın.
 • Ellerinizi su ile durulayın ve kurulamak için tek kullanımlık havlular kullanın. Musluğu kapatmak için havlu kullanın.
 • Cildin kurumasını önlemek için sıcak su kullanmaktan kaçının.

 

Elleri Yıkamak İçin Önemli Zamanlar Nelerdir?

Özellikle mikrop alma ve yayma olasılığınız olan bu önemli zamanlarda ellerinizi sık sık yıkayarak kendinize ve sevdiklerinize sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilirsiniz:

 • Yemek hazırlamadan önce, sırasında ve sonra
 • Yemek yemeden önce
 • Evde kusma veya ishal olan birine bakmadan önce ve sonra
 • Kesik veya yara tedavisinden önce ve sonra
 • Tuvaleti kullandıktan sonra
 • Sonra, burnunuzu temizledikten öksürme veya hapşırma
 • Bir hayvana, hayvan yemine veya hayvan atıklarına dokunduktan sonra
 • Evcil hayvan gıdalarını veya evcil hayvan muamelelerini yaptıktan sonra
 • Çöpe dokunduktan sonra
Ellerinizi Doğru Şekilde Yıkamak için Beş Adım İzleyin

Ellerinizi yıkamak kolaydır ve mikropların yayılmasını önlemenin en etkili yollarından biridir.

Temiz eller mikropların bir kişiden diğerine ve tüm topluluğa yayılmasını engelleyebilir – evinizden ve işyerinizden çocuk bakım tesislerine ve hastanelere.

Her seferinde bu beş adımı izleyin.

 1. Ellerinizi temiz, akan suyla (ılık veya soğuk) ıslatın, musluğu kapatın ve sabun uygulayın.
 2. Ellerinizi sabunla birlikte ovarak yıkayın. Ellerinizin arkasını, parmaklarınızın arasına ve tırnaklarınızın altına köpürtün.
 3. Ellerinizi en az 20 saniye fırçalayın. Zamanlayıcıya mı ihtiyacınız var? “Mutlu yıllar” şarkısını baştan sona iki kez uğultu.
 4. Ellerinizi temiz, akan su altında iyice durulayın.
 5. Kuru, temiz bir havlu veya hava kullanarak ellerinizi kurulayın.

 

El Dezenfektanı Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Sabun ve Su Kullanamadığınızda El Dezenfektanı Kullanın

Elleri sabun ve suyla yıkamak çoğu durumda mikroplardan kurtulmanın en iyi yoludur.

Sabun ve su hazır bulunmuyorsa, en az % 60 alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanı kullanabilirsiniz .

Dezenfektanın ürün etiketine bakarak en az % 60 alkol içerip içermediğini anlayabilirsiniz.

Dezenfektan birçok durumda eldeki mikrop sayısını hızla azaltabilir. Ancak,

 • Hijyen sağlayıcılar mikrobun kurtulmak.
 • El dezenfektanları, eller görünür şekilde kirli veya yağlı olduğunda etkili olmayabilir.
 • El dezenfektanları, böcek ilaçları ve ağır metaller gibi ellerden zararlı kimyasalları temizlemeyebilir.
El dezenfektanı nasıl kullanılır
 • Jel ürününü bir elinizin avuç içine uygulayın (doğru miktarı öğrenmek için etiketi okuyun).
 • Ellerinizi ovalayın.
 • Jeli, ellerinizi kuruyana kadar ellerinizin ve parmaklarınızın tüm yüzeylerine sürün. Bu yaklaşık 20 saniye sürmelidir.

Koronavirüsler nelerdir makalemizde korona virüsü ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.